Netværk skal styrke dansk cleantech

Der er store forventninger til den såkaldte cleantech-sektor der beskæftiger sig med renere teknologier. Det har fået en række initiativtagere til at danne et netværk for at styrke samarbejdet og skabe nye muligheder. Det skriver di.dk

22.06.2009

CSR.dk

Navnet på det nye netværk er Copenhagen Cleantech Cluster og er skabt af Dansk Industri, Copenhagen Capacity, Risø DTU, Københavns Universitet og Scion DTU. Det har opbakning fra omkring 40 aktører, herunder flere sjællandske kommuner og en række store danske og internationale virksomheder, blandt andet Dong, Novozymes, Vestas og elbilproducenten Better Place. De har tilsammen rejst over 40 mio. kr. i egenfinansiering indtil videre og den gode opbakning styrker DI’s optimisme omkring netværket.
”Cleantech er et af de områder, hvortil der knytter sig de største vækst- og beskæftigelsespotentialer. Såvel europæiske som amerikanske undersøgelser viser, at beskæftigelsen indenfor cleantech vokser betydeligt hurtigere end i andre brancher,” siger DI-konsulent Henrik Dissing. Specielt på grund af bredden i netværket mener han også, at investeringen vil tjene sig hjem.
”Med så mange forskellige kompetencer er der alle forudsætninger tilstede for, at der kan laves partnerskaber, der meget målrettet kan fokusere på at udvikle løsninger af væsentlige miljømæssige problemstillinger. Det er der god forretning i,” siger Henrik Dissing.
Ambitionen med at samle den danske cleantechindustri og styrke samarbejdet, er at udnytte potentialet i Danmark og sikre synergi mellem aktørerne både herhjemme og i udlandet.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense