Netto vil foretage plastikoprydning på områder udvalgt af danskerne

Til World Cleanup Day d. 21. september afholder Netto 31 plastikoprydningsarrangementer rundt i Danmark. Det sker, da Netto gerne vil reagere på danskernes opråb.

Til World Cleanup Day stiller Netto op med medarbejdere på 31 udvalget steder, der uddeler affaldssække og andre remedier, som man skal bruge til at rydde op i naturen. På en række af stederne deltager WWF Verdensnaturfonden også. Foto: Netto..

29.08.2019

CSR.dk

Det skriver Retail News og tilføjer, at det nærmere bestemt kommer til at foregå på 31 lokale steder, som danskerne selv har udvalgt. Før sommerferien opfordrede Netto og WWF Verdensnaturfonden således danskerne til at dele naturområder, som de oplevede, var meget plaget af plastikforurening.

”Ingen kender Danmark bedre end danskerne selv. Derfor bad vi danskerne om hjælp til at fortælle os om de lokale plastikproblemer, de oplever ude i den danske natur. Nomineringerne viser, at trods tidligere indsatser og fokus fra alle kanter i samfundet, så har Danmark brug for en ordentlig oprydning”, siger CSR-ansvarlig i Netto Danmark, Majken Bramstrup, i en pressemeddelelse og fortsætter:

”Men i Netto er vi fuldt ud besluttet på, og vi synes, det er vigtigt, at lytte til danskernes opråb, så derfor har vi i dag besluttet at reagere og igangsætte et nyt initiativ”.

Sidste år deltog 18 mio. i World Cleanup Day
World Cleanup Day er en global oprydningsdag, hvor der sidste år deltog hele 18 millioner mennesker i 157 lande verden over.

På de 31 lokaliteter fordelt over hele landet, hvor Netto faciliterer oprydningsarbejde sammen med lokale danskere, stiller Netto op med medarbejdere, der uddeler affaldssække og andre remedier, som man skal bruge til at rydde op i naturen.

Ligeledes vil Netto sørge for forfriskninger til alle deltagerne. Al det affald, der samles ind fra de 31 lokaliteter, afleverer Netto efterfølgende til korrekt affaldshåndtering.

Læs også: Dansk virksomheds plastikforbrug mere end halveret siden 2016

På en række steder deltager WWF Verdensnaturfonden sammen med Netto og hjælper danskerne med at fjerne plastik fra naturen.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup