Netto vil foretage plastikoprydning på områder udvalgt af danskerne

Til World Cleanup Day d. 21. september afholder Netto 31 plastikoprydningsarrangementer rundt i Danmark. Det sker, da Netto gerne vil reagere på danskernes opråb.

Til World Cleanup Day stiller Netto op med medarbejdere på 31 udvalget steder, der uddeler affaldssække og andre remedier, som man skal bruge til at rydde op i naturen. På en række af stederne deltager WWF Verdensnaturfonden også. Foto: Netto..

29.08.2019

CSR.dk

Det skriver Retail News og tilføjer, at det nærmere bestemt kommer til at foregå på 31 lokale steder, som danskerne selv har udvalgt. Før sommerferien opfordrede Netto og WWF Verdensnaturfonden således danskerne til at dele naturområder, som de oplevede, var meget plaget af plastikforurening.

”Ingen kender Danmark bedre end danskerne selv. Derfor bad vi danskerne om hjælp til at fortælle os om de lokale plastikproblemer, de oplever ude i den danske natur. Nomineringerne viser, at trods tidligere indsatser og fokus fra alle kanter i samfundet, så har Danmark brug for en ordentlig oprydning”, siger CSR-ansvarlig i Netto Danmark, Majken Bramstrup, i en pressemeddelelse og fortsætter:

”Men i Netto er vi fuldt ud besluttet på, og vi synes, det er vigtigt, at lytte til danskernes opråb, så derfor har vi i dag besluttet at reagere og igangsætte et nyt initiativ”.

Sidste år deltog 18 mio. i World Cleanup Day
World Cleanup Day er en global oprydningsdag, hvor der sidste år deltog hele 18 millioner mennesker i 157 lande verden over.

På de 31 lokaliteter fordelt over hele landet, hvor Netto faciliterer oprydningsarbejde sammen med lokale danskere, stiller Netto op med medarbejdere, der uddeler affaldssække og andre remedier, som man skal bruge til at rydde op i naturen.

Ligeledes vil Netto sørge for forfriskninger til alle deltagerne. Al det affald, der samles ind fra de 31 lokaliteter, afleverer Netto efterfølgende til korrekt affaldshåndtering.

Læs også: Dansk virksomheds plastikforbrug mere end halveret siden 2016

På en række steder deltager WWF Verdensnaturfonden sammen med Netto og hjælper danskerne med at fjerne plastik fra naturen.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – sådan kommer I i gang med den nye VSME-standard

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense