Netto dropper kød fra svin med antibiotika i produktionen

Salling Group og Danish Crown indgår et nyt samarbejde, der skal fjerne konventionelt svinekød i Nettos 496 butikker.

Arkivfoto..

29.08.2018

CSR.dk

De danske forbrugere kommer i fremtiden ikke til at kunne finde konventionelt svinekød, der indeholder antibiotika, i nogen af Nettos butikker. Et nyt samarbejde mellem detailhandelskoncernen Salling Group og slagtervirksomheden Danish Crown blev præsenteret onsdag formiddag.

Læs også: FN's 17 Verdensmål og hvordan man får fortalt kunden det...

Danish Crown har i en årrække forøget deres opdræt uden antibiotika (OUA-produktion) og er nu oppe på en ugentlig produktion på 5.000-6.000 grise. Der er dermed kapacitet til at indgå i et bredt samarbejde og partnerskabet med Salling Group betyder samlet en tocifret millioninvestering.

De antibiotikafri produkter er hidtil primært blevet solgt i USA. Danish Crown har desuden sammen med en tysk pålægsproducent lanceret antibiotika-fri pålæg. Men Netto-samarbejdet er et vigtigt skridt. 

”For at fortsætte udviklingen, så skal OUA-grisekødet også lande i danske indkøbskurve. Derfor er jeg rigtigt glad for, at Salling Group og Netto nu giver danskerne muligheden for at købe OUA-kød og bidrage til en fortsat udvikling af produktionen," udtalte Jais Valeur, chef for Danish Crown, ved præsentationen på et pressemøde i Aarhus.

Prisen forbliver uændret

Sortimentet kommer i begyndelsen til at bestå af 13-14 produkter, og prisen kommer til at være den samme, som den forbrugerne betaler for de konventionelle produkter, der findes på hylderne i dag, siger Per Bank, chef i Salling-Group.

Læs også: Slut med konventionelle æg i 165 kantiner

”Vi ser det som en investering i folkesundheden, at vi sammen med Danish Crown og via vores kæder kan være med til at drive udviklingen mod et reduceret antibiotikaforbrug," sagde Per Bank til FødevareWatch.

Det bliver ikke noget problem at leve op til efterspørgslen på det nye sortiment, og salget af OUA-svinekød vil have en omsætning på omkring 100 mio. kr. årligt, mener han.

Også hos Danish Crown stoler man på leveringssikkerheden. Ifølge Jais Valeu er en lang række landmænd på venteliste for at få lov at levere antibiotikafrie svin til slagtning. 

- SN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København