Netto dropper kød fra svin med antibiotika i produktionen

Salling Group og Danish Crown indgår et nyt samarbejde, der skal fjerne konventionelt svinekød i Nettos 496 butikker.

Arkivfoto..

29.08.2018

CSR.dk

De danske forbrugere kommer i fremtiden ikke til at kunne finde konventionelt svinekød, der indeholder antibiotika, i nogen af Nettos butikker. Et nyt samarbejde mellem detailhandelskoncernen Salling Group og slagtervirksomheden Danish Crown blev præsenteret onsdag formiddag.

Læs også: FN's 17 Verdensmål og hvordan man får fortalt kunden det...

Danish Crown har i en årrække forøget deres opdræt uden antibiotika (OUA-produktion) og er nu oppe på en ugentlig produktion på 5.000-6.000 grise. Der er dermed kapacitet til at indgå i et bredt samarbejde og partnerskabet med Salling Group betyder samlet en tocifret millioninvestering.

De antibiotikafri produkter er hidtil primært blevet solgt i USA. Danish Crown har desuden sammen med en tysk pålægsproducent lanceret antibiotika-fri pålæg. Men Netto-samarbejdet er et vigtigt skridt. 

”For at fortsætte udviklingen, så skal OUA-grisekødet også lande i danske indkøbskurve. Derfor er jeg rigtigt glad for, at Salling Group og Netto nu giver danskerne muligheden for at købe OUA-kød og bidrage til en fortsat udvikling af produktionen," udtalte Jais Valeur, chef for Danish Crown, ved præsentationen på et pressemøde i Aarhus.

Prisen forbliver uændret

Sortimentet kommer i begyndelsen til at bestå af 13-14 produkter, og prisen kommer til at være den samme, som den forbrugerne betaler for de konventionelle produkter, der findes på hylderne i dag, siger Per Bank, chef i Salling-Group.

Læs også: Slut med konventionelle æg i 165 kantiner

”Vi ser det som en investering i folkesundheden, at vi sammen med Danish Crown og via vores kæder kan være med til at drive udviklingen mod et reduceret antibiotikaforbrug," sagde Per Bank til FødevareWatch.

Det bliver ikke noget problem at leve op til efterspørgslen på det nye sortiment, og salget af OUA-svinekød vil have en omsætning på omkring 100 mio. kr. årligt, mener han.

Også hos Danish Crown stoler man på leveringssikkerheden. Ifølge Jais Valeu er en lang række landmænd på venteliste for at få lov at levere antibiotikafrie svin til slagtning. 

- SN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V