Nespresso genanvender forbrugernes kaffekapsler

Hos Nespresso vil man gerne genanvende så mange kaffekapsler som muligt. Derfor har virksomheden oprettet en ny ordning, hvor kaffedrikkere kan få afhentet deres kapsler ved hoveddøren.

Fremover kan de danske kaffedrikkere aflevere deres brugte Nespresso-kapsler til genanvendelse - her kan kapslernes aluminium blandt andet bruges til at lave cykler og fly. Arkivfoto..

10.05.2017

CSR.dk

Fra midt april blev det nemmere for forbrugerne at aflevere sine brugte kaffekapsler fra Nespresso til genanvendelse.

Ud over sine i alt 31 genanvendelsespunkter har kaffevirksomheden nu udvidet med muligheden for at aflevere kaffekapsler i pakkebokse og på posthuse i hele Danmark. På den måde får forbrugerne mere end 1.500 nye genanvendelsespunkter fordelt over hele Danmark.

Læs også: Plastprisen 2017 gik til virksomhed med genanvendelse i fokus

I tillæg kan man også få afhentet sine brugte kaffekapsler ved døren uden meromkostning, når man samtidig får leveret nye kaffekapsler.

Enkelt for forbrugerne
Ifølge Fredrik Nilsson, der er landechef for Nespresso i Danmark, er initiativet det næste skridt mod et genanvendelsesarbejde, som virksomheden igangsatte tilbage i 2014, da man lancerede en genanvendelsesordning:

”Målsætningen er, at det skal være så let som muligt for forbrugerne at aflevere de brugte kaffekapsler. I forbindelse med udviklingen af ordningen har vi spurgt danskerne om, hvad der er mest afgørende for, at de får afleveret kaffekapslerne til genanvendelse”, siger han og fortsætter:

”Her svarede de, at det vigtigste er, at man kan sortere metallet derhjemme og dernæst, at der kommer flere steder, hvor man kan aflevere kaffekapslerne. Med den nye ordning opfylder vi begge ønsker og har et godt fundament for at give kaffekapslerne nyt liv”.

Fra kaffekapsler til cykler
Med den nylige udvidelse er Danmark det 16. land i verden, hvor Nespresso gør det muligt for forbrugerne at få afhentet brugte kaffekapsler ved døren.

I den forbindelse ønsker Nespresso at gøre de danske kaffedrikkere opmærksomme på mulighederne for genanvendelse af den lille aluminiumskapsel.

Læs også: McDonald's vil sælge mere bæredygtig kaffe

I dag er kun halvdelen af forbrugerne klar over, at kaffekapslerne kan få et nyt liv som fx dele til cykler eller fly – og kaffegrumset kan eksempelvis anvendes som kompost eller biobrændsel:

”Genanvendt aluminium kræver 95 procent mindre energi at producere, og derfor er det vigtigt at få indsamlet de brugte kaffekapsler. Så hvis en afledt effekt af vores indsats er, at flere danskere bliver opmærksomme på, at aluminium kan genanvendes, er det en stor bonus på miljøet”, siger Fredrik Nilsson.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.09.2026CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart