Nemlig.com og Stena Recycling vil indsamle og genanvende plastfolie

Stena Recycling og nemlig.com indleder et samarbejde om genanvendelse af plastfolie. Sammen vil de to private virksomheder indsamle og genanvende 50 tons plastfolie i Danmark i 2020.

20.11.2019

CSR.dk

Den store mængde af plastaffald udgør samtidig en stor klimamæssig udfordring, og derfor vil Stena Recycling og Nemlig.com nu samarbejde om at indsamle og genanvende plastfolie.

”For at ændre forbrugernes syn på plastik og gøre materialet til en ressource, så skal vi sammen tage ansvar for hele værdikæden. Man kan kalde Stena Recycling for vores stifinder i en cirkulær økonomi”, siger kommerciel direktør i Nemlig.com, Mikkel Pilemand, og fortsætter:

”Via samarbejdet tager vi ikke kun ansvar for indsamling af plastposerne i forhold til vores kunder. Vi supplerer og aflaster den kommunale affaldsindsats, og sikrer en proces, der gør at plastaffald kan indgå i loopet igen og igen”.

Vejen til genanvendelse
Konkret har Stena Recycling fundet en løsning til genanvendelse af den gennemsigtige plastfolie, som Nemlig.com bruger til at adskille de enkelte dagligvarer i deres blå leveringskasser.

Når Nemlig.com afhenter de blå plastkasser tilbyder chaufføren således nu også at tage den brugte og tomme plastfolie med retur. Efter at chaufførerne har indsamlet plastfolien tager Stena Recycling over, afhenter, kvalitetssikrer og afregner efter aftale.

Herefter sendes folien til plasteksperter på Stena Nordic Recycling Center (SNRC) - et stort plastgenvindingsanlæg i Halmstad, Sverige, hvor kvaliteten kontrolleres inden videre forarbejdning i det omfattende teknologitunge anlæg. SNCR har en genvindingsgrad på 97 procent, og her bliver den bløde plast yderligere finsorteret, behandlet, renset for derpå at ende som plastic pellets i forskellige farver, så de kan indgå i nye produkter.

Via Stena Recyclings samarbejdspartner, Trioplast, anvendes det genvundne plast bl.a. til affaldssække, plastikasser, stoler, kurve, støjhegn, urtepotter m.m. 

”Også når det handler om plastfolie bør høj kvalitet være det centrale pejlemærke. Cirkulær økonomi skærper kravene til alle led i værdikæden”, siger CEO i Stena Recycling, Ulf Arnesson, og fortsætter:

Læs også: Virksomhederne vil have standarder for cirkulær genanvendelse

”Vi skal bruge så få og så rene plastsorter som muligt i vores emballage og vores produkter. Hvis vi fokuserer på at sikre høj kvalitet, ændrer vi plastaffald fra spild til en værdifuld ressource, og dermed åbner vi op for langt flere genanvendelsesgrader”.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense