NCC: Branchen skal levere bæredygtige løsninger

Efterspørgslen på bæredygtige løsninger fra byggeriet er stigende og ligger pres på branchen for at levere og dermed spille en aktiv rolle i den grønne omstilling, vurderer byggeselskabet NCC.

Koncepthøjhuset Greenhouse, udviklet i samarbejde med Jaenecke Arkitekter og tiltænkt en placering i Malmö, er et af NCCs bud på en bæredygtig byggeløsning. Foto: NCC Sverige.

11.01.2016

CSR.dk

Sådan indleder direktør for NCC i Danmark, Palle Bjerre Rasmussen, en kommentar til Dagens Byggeri, der har bedt ham om se frem mod det nye års udfordringer. Hans koncern oplevede i 2015 en stigende efterspørgsel på bæredygtige produkter, hvilket han ser som et klart signal om, at industrien har en forpligtelse i forhold til den grønne omstilling.

”40 procent af energiforbruget og CO2-udledningen i den vestlige verden stammer fra bygninger samtidig med, at vores branche står for 30 procent af affaldsproduktionen. Derfor er der meget at hente her. Det forpligter os til at udvikle nye, innovative og bæredygtige løsninger til kunderne”, siger han og fremhæver et par eksempler:

Digitale forventninger
”Vi har bygget de første Svanemærkede boliger i Danmark og den første platinbelønnede kontorbygning under DGNB-certificeringen, vi har anlagt Danmarks første klimavej med bortledning af regnvand og vi er i gang med at skabe Københavns største drikkevandsbassin”.

Et af de redskaber, både NCC og kolleger/konkurrenter i såvel bygge- og anlægsbranchen (MT Højgaard er et eksempel) som andre industrier, har taget til sig inden for de seneste års tid, er VDC (Virtual Design Construction). Med det ved hånden kan man skabe digitale, 3D-modeller af en given bygning og på den måde planlægge nærmest alle detaljer på forhånd, hvilket bl.a. mindsker spild af materialer og tid, ligesom man kan simulere driften og præcist forudse energiforbrug og fra start optimere det mest muligt.

Forventningerne til værktøjet er derfor store, både i forhold til de grønne løsninger og industrien generelt.

Læs også: Bygge- og boliginspiration fra Danmark til Vestafrika

”Vi bruger i dag VDC på 85 procent af alle vores totalentrepriser og min forventning er, at digitaliseringen helt grundlæggende vil forny vores branche. Og det går stærkt”, siger Palle Bjerre Rasmussen til Dagens Byggeri.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.05.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

12.05.2026CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online