NCC: Branchen skal levere bæredygtige løsninger

Efterspørgslen på bæredygtige løsninger fra byggeriet er stigende og ligger pres på branchen for at levere og dermed spille en aktiv rolle i den grønne omstilling, vurderer byggeselskabet NCC.

Koncepthøjhuset Greenhouse, udviklet i samarbejde med Jaenecke Arkitekter og tiltænkt en placering i Malmö, er et af NCCs bud på en bæredygtig byggeløsning. Foto: NCC Sverige.

11.01.2016

CSR.dk

Sådan indleder direktør for NCC i Danmark, Palle Bjerre Rasmussen, en kommentar til Dagens Byggeri, der har bedt ham om se frem mod det nye års udfordringer. Hans koncern oplevede i 2015 en stigende efterspørgsel på bæredygtige produkter, hvilket han ser som et klart signal om, at industrien har en forpligtelse i forhold til den grønne omstilling.

”40 procent af energiforbruget og CO2-udledningen i den vestlige verden stammer fra bygninger samtidig med, at vores branche står for 30 procent af affaldsproduktionen. Derfor er der meget at hente her. Det forpligter os til at udvikle nye, innovative og bæredygtige løsninger til kunderne”, siger han og fremhæver et par eksempler:

Digitale forventninger
”Vi har bygget de første Svanemærkede boliger i Danmark og den første platinbelønnede kontorbygning under DGNB-certificeringen, vi har anlagt Danmarks første klimavej med bortledning af regnvand og vi er i gang med at skabe Københavns største drikkevandsbassin”.

Et af de redskaber, både NCC og kolleger/konkurrenter i såvel bygge- og anlægsbranchen (MT Højgaard er et eksempel) som andre industrier, har taget til sig inden for de seneste års tid, er VDC (Virtual Design Construction). Med det ved hånden kan man skabe digitale, 3D-modeller af en given bygning og på den måde planlægge nærmest alle detaljer på forhånd, hvilket bl.a. mindsker spild af materialer og tid, ligesom man kan simulere driften og præcist forudse energiforbrug og fra start optimere det mest muligt.

Forventningerne til værktøjet er derfor store, både i forhold til de grønne løsninger og industrien generelt.

Læs også: Bygge- og boliginspiration fra Danmark til Vestafrika

”Vi bruger i dag VDC på 85 procent af alle vores totalentrepriser og min forventning er, at digitaliseringen helt grundlæggende vil forny vores branche. Og det går stærkt”, siger Palle Bjerre Rasmussen til Dagens Byggeri.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online