Naturvirksomhed tester elbiler

HedeDanmark, der arbejder med naturpleje rundt omkring i Danmark, er ved at teste, om eldrevne vare- og arbejdsbiler på sigt kan erstatte virksomhedens mange varevogne.

HedeDanmark tester blandt andet en elvarebil i København, her med driftsleder Bibi Schrøder bag rattet. Foto: HedeDanmark/Claus Boesen, Media Press.

22.10.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Mens eldrevne personbiler efterhånden ikke længere er noget særsyn på det danske vejnet, så er der noget længere mellem de rent elektriske varevogne. Ikke desto mindre er det lige præcis det koncept, den Viborg-baserede grønne servicevirksomhed HedeDanmark tester over de næste par måneder.

Læs også: København omfavner elbilerne

HedeDanmark har omkring 350 arbejdsvogne fordelt rundt om i landet – alle sammen benzin- eller dieseldrevne – som en del af virksomhedens Outdoor Facilty Service-division, der bl.a. plejer og vedligeholder parker, veje og grønne områder for offentlige og private virksomheder.

Det er for at afgøre, hvorvidt disse vogne på sigt kan erstattes med netop eldrevne versioner, at den nye test er sat i søen. En nedbringelse af CO2-udslip ligger således godt i tråd med HedeDanmarks forretningsområde, men det skal selvsagt også fungere i praksis.

”"Vi har startet det her forsøg, fordi vi tror på fremtidsudsigterne i det. Indtil videre er vi i en testfase, hvor vi simpelthen skal afklare om det virker i praksis. En ting er at sætte sig i sin private elbil og køre på arbejde eller indkøb, en hel arbejdsdag med mange kilometer er noget andet. Derfor har vi også en formodning om, at det vil virke bedst i de bynære områder",” fortæller kommunikationsdirektør og CSR-ansvarlig i HedeDanmark, Anders Lehmann.

Økonomien skal hænge sammen
Det er i høj grad de økonomiske aspekter, der skal hænge sammen, hvis forsøget skal blive en succes og forsøget udvidet og gjort permanent.

"”Når vi kommer uden for byerne bliver afstandene jo større, og der bliver længere mellem ladestationerne, så hvis to mand i en bil bliver tvunget til at sidde stille, mens deres vogn lader op, så hænger økonomien selvfølgelig ikke sammen. Vi skal kunne opretholde en normal drift og effektivitet",” understreger Anders Lehmann.

Konkret har HedeDanmark lige nu én elbil, en Nissan e-NV200, kørende rundt i København, og her fungerer den fint -– netop på grund af de forholdsvis korte afstande, der giver en god driftssikkerhed. Om det så kan sprede sig på landsplan vil tiden vise.

”"Vi håber selvfølgelig, at vi kan investere i flere elbiler i fremtiden, men det afhænger meget af den teknologiske udvikling og infrastrukturen på området, og måske vil det vise sig, at det kun kommer til at fungere i de større byer. Men om tre til fem år har vi forhåbentlig nogle flere elbiler kørende rundt",” slutter Anders Lehmann.

Læs også: TNT afprøver elbiler til logistikopgaver

Ud over miljørelaterede tiltag som elbiltestforløbet arbejder HedeDanmark også med bl.a. ansvarlig leverandørstyring og antikorruption. Læs mere i virksomhedens seneste CSR-rapport her.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

02.03.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til ISO 20121 - Bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen.

På kurset Introduktion til bæredygtighed i møde-, event-, sport-, kultur- og oplevelsesbranchen får du en grundlæggende forståelse for ISO 20121. Vi gennemgår udvalgte kapitler i standarden og drøfter betydningen af de enkelte krav. For at øge forståelsen indeholder kurset eksempler på, hvordan du omsætter kravene til praksis.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

02.03.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark