Naturvirksomhed tester elbiler

HedeDanmark, der arbejder med naturpleje rundt omkring i Danmark, er ved at teste, om eldrevne vare- og arbejdsbiler på sigt kan erstatte virksomhedens mange varevogne.

HedeDanmark tester blandt andet en elvarebil i København, her med driftsleder Bibi Schrøder bag rattet. Foto: HedeDanmark/Claus Boesen, Media Press.

22.10.2015

Anders Kampmann, CSR.dk

Mens eldrevne personbiler efterhånden ikke længere er noget særsyn på det danske vejnet, så er der noget længere mellem de rent elektriske varevogne. Ikke desto mindre er det lige præcis det koncept, den Viborg-baserede grønne servicevirksomhed HedeDanmark tester over de næste par måneder.

Læs også: København omfavner elbilerne

HedeDanmark har omkring 350 arbejdsvogne fordelt rundt om i landet – alle sammen benzin- eller dieseldrevne – som en del af virksomhedens Outdoor Facilty Service-division, der bl.a. plejer og vedligeholder parker, veje og grønne områder for offentlige og private virksomheder.

Det er for at afgøre, hvorvidt disse vogne på sigt kan erstattes med netop eldrevne versioner, at den nye test er sat i søen. En nedbringelse af CO2-udslip ligger således godt i tråd med HedeDanmarks forretningsområde, men det skal selvsagt også fungere i praksis.

”"Vi har startet det her forsøg, fordi vi tror på fremtidsudsigterne i det. Indtil videre er vi i en testfase, hvor vi simpelthen skal afklare om det virker i praksis. En ting er at sætte sig i sin private elbil og køre på arbejde eller indkøb, en hel arbejdsdag med mange kilometer er noget andet. Derfor har vi også en formodning om, at det vil virke bedst i de bynære områder",” fortæller kommunikationsdirektør og CSR-ansvarlig i HedeDanmark, Anders Lehmann.

Økonomien skal hænge sammen
Det er i høj grad de økonomiske aspekter, der skal hænge sammen, hvis forsøget skal blive en succes og forsøget udvidet og gjort permanent.

"”Når vi kommer uden for byerne bliver afstandene jo større, og der bliver længere mellem ladestationerne, så hvis to mand i en bil bliver tvunget til at sidde stille, mens deres vogn lader op, så hænger økonomien selvfølgelig ikke sammen. Vi skal kunne opretholde en normal drift og effektivitet",” understreger Anders Lehmann.

Konkret har HedeDanmark lige nu én elbil, en Nissan e-NV200, kørende rundt i København, og her fungerer den fint -– netop på grund af de forholdsvis korte afstande, der giver en god driftssikkerhed. Om det så kan sprede sig på landsplan vil tiden vise.

”"Vi håber selvfølgelig, at vi kan investere i flere elbiler i fremtiden, men det afhænger meget af den teknologiske udvikling og infrastrukturen på området, og måske vil det vise sig, at det kun kommer til at fungere i de større byer. Men om tre til fem år har vi forhåbentlig nogle flere elbiler kørende rundt",” slutter Anders Lehmann.

Læs også: TNT afprøver elbiler til logistikopgaver

Ud over miljørelaterede tiltag som elbiltestforløbet arbejder HedeDanmark også med bl.a. ansvarlig leverandørstyring og antikorruption. Læs mere i virksomhedens seneste CSR-rapport her.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

SUSTAINX ApS
Webinar
Ledelsesforankring: Gør ESG til et strategisk værktøj

ESG er i dag en fast del af mange virksomheders arbejde. Men hos de fleste lever bæredygtighed stadig ved siden af de beslutninger, der styrer forretningen. Hvis ESG skal skabe reel værdi, kræver det en tættere kobling til ledelsen og til de strategiske prioriteringer i virksomheden. I dette webinar ser vi på, hvordan ESG-ansvarlige kan styrke ledelsesforankringen af bæredygtighedsarbejdet. Vi sætter fokus på nogle af de faldgruber, vi ser i forhold til udarbejdelse af business cases, og giver gode råd til, hvad man ellers kan gøre for at få buy-in fra ledelsen.

Dato

24.03.2026

Tid

11:05

Sted

Teams