NATO på grønt kursus i Sønderborg

NATO afholder næste år workshop i Sønderborg om fremtidens grønne militær.

15.08.2014

CSR.dk

”Gæsterne skal lære fra byens erfaringer med Zero-omstilling af offentlige og private bygninger, skoler, institutioner, virksomheder og butikker, og se grøn fjernvarme, solceller og vindmøller”, siger direktør i ProjectZero, Peter Rathje. Foto: ProjectZero. .

Målet er at omstille NATO’s militære camps og installationer til zero-tænkning i forhold til energi, vand og affald. 

”Tanken om et grønnere NATO er ført frem af blandt andet generalsekretær Anders Fogh Rasmussen, og jeg kan ikke forestille mig et bedre sted i verden for en workshop end Sønderborg. Her arbejder ProjectZero i forvejen med de temaer, som man i NATO ønsker fokus på”, siger professor Michael Goodsite om baggrunden for, at han – sammen med professor Sirkku Juhola fra Helsinki Universitet og direktør Peter Rathje, ProjectZero i Sønderborg – søgte om at få midler til at holde den workshop, som nu er imødekommet i NATO.

Michael Goodsite har en militær baggrund som officer i den amerikanske hær og NATO, men er siden juni i år leder af Institut for Teknologi og Innovation på Syddansk Universitet i Odense. Han glæder sig over, at kombinationen af hans fortid og nutid kan blive til gavn for et grønnere NATO:

”En grønnere profil er en vision for NATO, som workshoppen skal være med til at løfte”, siger han.

NATO skal lære af Sønderborg
Workshoppen skal i sagens natur primært have fokus på, hvordan NATO formår at få succes med en grøn omstilling, men der skal også være tid til at se Sønderborg og omegn:

”Gæsterne skal lære fra byens erfaringer med Zero-omstilling af offentlige og private bygninger, skoler, institutioner, virksomheder og butikker, og se grøn fjernvarme, solceller og vindmøller”, siger Peter Rathje.

Læs også: Virksomheder får millioner til grøn omstilling

SDU Campus Sønderborg og Mads Clausen Instituttet på viden- og kulturcentret Alsion vil danne ramme om workshoppen, som ventes at få cirka 35 deltagere.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Ny WMO-rapport: Jordens energibalance udgør massiv klimatrussel

CSR.dk

Globaliseringen er i højt gear - og Europa ligger forrest

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S