Nationalregnskabet der bevæger sig videre end BNP

Danmarks grønne nationalregnskab er undervejs. Som et alternativ til bruttonationalproduktet inddrager det både miljømæssige faktorer, velfærd og bæredygtighed for at måle udviklingen. Skibsfarten tynger det danske regnskab, mens den grønne økonomi trækker op.

Danmarks grønne regnskab er et godt redskab til at give et bredere billede af landets udvikling, mener en af hovedmændene bag. Foto: Flickr/Roman Hobler.

25.05.2016

CSR.dk

Når verdens lande skal rangeres efter styrke er bruttonationalproduktet (BNP) en klassisk og forholdsvis simpel målestok. BNP per capita – hvor meget producerer hver enkelt indbygger om året – kan bruges til direkte at sammenligne verdens nationer på tværs af kontinenter, folkeslag, religioner etc., sådan som eksempelvis CIA’s World Factbook gør det

Læs også: Flere grønne job i Danmark

Men denne rangordning, hvor Danmark i øvrigt ’kun’ er nr. 33, et stykke efter Sverige og langt efter Norge, giver kun et billede af den økonomiske situation i et land, og det er for snævert et kriterier at bedømme lande ud fra, mener flere og flere internationale aktører, herunder Tyskland og Sverige og andre lande, vi sammenligner os selv med.

På den baggrund er Danmarks Statistik – som tidligere omtalt her på CSR.dk – i færd med at udarbejde Danmarks grønne nationalregnskab, der skal ”supplere det traditionelle nationalregnskab og give et bredere og mere dækkende billede af såvel den økonomiske som miljømæssige udvikling”, som det hedder.

Forspring skal indhentes
Regnskabets tilblivelse blev sat i gang af den tidligere regering og projektet løber frem til udgangen af 2017, hvorefter finansieringen – indtil videre – slutter. Og det er absolut nødvendigt tiltag, vurderer en af de folkene bag. En række andre EU-lande som bl.a. førnævnte, har nemlig arbejdet med grønne nationalregnskaber i længere tid og dermed oparbejdet et forspring på området, som vi nu er ved at indhente, skriver Erhvervsfilosofi.

”Vi er meget godt på vej med det igangværende projekt og har opfyldt mange af de internationale standarder, der ligger til grund for et grønt nationalregnskab. Før vi gik i gang, lå vi i den nederste halvdel blandt de lande, vi ofte sammenligner os med”, siger chefkonsulent for Danmarks Statistik, Ole Gravgaard, til erhvervsfilosofi.dk.

Det grønne regnskab omfatter en lang række emner og effekter omkring forholdet mellem økonomi, økonomisk udvikling og miljø- klimamæssige påvirkninger, ligesom det vurderer værdien af den grønne produktionssektor og de grønne tjenesteydelser, danske virksomheder leverer.

Dermed kan regnskabet, ifølge Ole Gravgaard, give et billede af Danmarks nationalformue i en bred forstand, bl.a. ved at analysere balancen mellem udslippet af drivhusgasser og produktion og forbrug, og således belyse status for den cirkulære økonomi herhjemme.

Regnskabet bygger på FN-standarden SEEA, der er udarbejdet sammen med blandet andet EU og OECD, gennem en langvarig proces, som i Ole Gravgaards optik udgør et kvalitetsstempel og dermed understreger, at det grønne regnskab er ”… et solidt statistisk produkt, som står højt på dagsordenen blandt de internationale organisationer og i mange lande”, som han har formuleret det i en klumme i ugebrevet Mandag Morgen.

Clean tech som vej til mindre CO2-udslip
Og hvordan ser det så ud, det danske regnskab? Indtil videre har arbejdet opridset et par klare billeder; Danmarks rolle som stor nation i international skibsfart, selvsagt med Mærsk som bannerfører, er med til at øge vores CO2-udslip i stor stil, ligesom vores store materialeimport – ifølge Erhvervsfilosofi 60 mio. ton om året – øger udslippet i de lande, der eksporterer til os.

Til gengæld trækker den grønne økonomi herhjemme i den modsatte retning. De teknologiske fremskridt inden for clean tech, vedvarende energi, affaldshåndtering osv. har således været med til at sænke vores CO2-udslip betragteligt, ligesom sektoren har stor økonomisk værdi. Produktionen af grønne varer og tjenester har således bidraget til at skabe 60.000 job i Danmark, og sammenlagt udgør den grønne økonomi 174 milliarder kroner, hvilket placerer os på en tredjeplads på verdensplan.

Læs også: Holland anker dom om at mindske CO2-udslip

Som nævnt er det grønne nationalregnskabs skæbne uvis efter 2017, og beror på en politisk beslutning. Rent faktuelt peger Ole Gravgaard dog på, at Danmark allerede er forpligtet til at indberette seks af de 15 delregnskaber til EU’s statistikorganisation, Eurostat, og at det er et godt redskab til at beskrive samfundsudviklingen i et bredt perspektiv.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.05.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense