Nationalbanken erkender at klimaforandringer truer samfundsøkonomien

For Nationalbanken plejer samfundsøkonomiske risici at hanlde om finanskriser, akiekollaps og boligbobler, Men i maj 2019 meldte banken ud, at klimaforandringerne har lige så stor betydning og de derfor iværksætter en grøn strategi.

Nationalbanken følger andre bankers grønne linje, men grøn tænketank vil gerne se mere handling fra Finansministeriet. Arkivfoto..

11.07.2019

CSR.dk

”Klimaforandringer kan eksempelvis skabe oversvømmelser, der kan ødelægge landområder, produktioner og store værdier i samfundet. Derfor kan klimaforandringer være en trussel for den finansielle stabilitet på samme måde som en høj arbejdsløshed eller faldende eksportindtægter”, siger vicedirektør i Nationalbanken, Karsten Biltoft, til Politiken.

Paradigmeskifte i den finansielle sektor
Nationalbanken har i april 2019 tilsluttet sig det internationale ’Network for Greening the Financial System’, der hvis 34 medlemmer fortrinsvis er centralbanker. Bankerne i netværket arbejder for, at hele den finansielle sektor skal tilpasses klimaforandringernes realitet.

Nationalbankens kursændring i forhold til den bæredygtige linje modtages med stor tilfredshed i den grønne tænketank Concito.

”Det, vi ser, er et paradigmeskifte, hvor erkendelsen af klimaforandringernes betydning breder sig i den finansielle sektor – både i Danmark og ude i verden”, sagde Concitos internationale chef, Jarl Krausing.

Nationalbanken går nu i gang med at tilpasse det analyseapparat, der bliver brugt til at analysere økonomiske risici, så det også tager klimaet i betragtning.

Finansministeriet skal med på den grønne bølge
Selvom flere banker og pensionskasser i stigende grad er begyndt at omstille deres forretning til en mere klimavenlig model, så halter Finansministeriet stadig bagud, lyder det fra Concito.

Læs også: Finanssektoren vil gøre sig selv mere bæredygtig

”Nu har Nationalbanken vist vejen, og vi så gerne, at det også blev en fast del af forretningsgangen i Finansministeriet altid at indtænke klima og miljø i store offentlige investerings projekter. Det er ikke nok, at man tænker grønt, klima og miljø skal systematisk inkorporeres i alle ministeriets modeller, beregninger og opgørelser”, sagde Jarl Krausing til Politiken.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

15.05.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Konference
Årskonference 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Etisk Handel Danmarks konference 19. maj 2026: Principper og partnerskaber, der giver forretningsværdi

Dato

19.05.2026

Sted

Klub – Linnésgade 25, København K