MSC Danmark lancerer kampagne med fokus på bæredygtigt fiskeri

I uge 36 og 37 kører MSC Danmark en landsdækkende kampagne, der sætter fokus på bæredygtigt fiskeri og det lille, blå MSC-mærke.

I de næste to uger løber MSC's årlige kampagne af stablen. Her er formålet at promovere den lille, blå fisk fra MSC. Arkivfoto..

05.09.2017

CSR.dk

Samtidig er det MSC’s 20 års jubilæum, og i den forbindelse har MSC udviklet en global kampagne, hvor Danmark og Holland er de første, der skyder kampagnen, som har fokus på vildtfanget og bæredygtigt fiskeri, i gang.

Med fokusset håber virksomheden på at kunne bevare fiske- og skaldyrsbestande i fremtiden, skriver Fiskerforum.dk.

Alle i værdikæden bag det blå MSC-mærke gør en ekstra indsats for at bevare havene utæmmede og rige på liv, og ved at vælge den blå fisk er man med til at beskytte de vilde ressourcer af fiskebestande.

Eksperter anbefaler ofte MSC
MSC-certificering drejer sig om ét specifikt fiskeri, der vurderes af uafhængige eksperter. Før de beslutter, om fiskeriet opfylder MSC-standarden, konsulterer eksperterne relevante interessenter med information om fiskeriet og tager alle tilgængelige data med i deres vurdering, skriver MSC Danmark på sin hjemmeside.

Ordninger og vejledninger, der bl.a. drives af WWF, Marine Conservation Society, Monterey Bay Aquarium og Ocean Wise, giver mere generelle vurderinger for forskellige typer af fisk og skaldyr. De er baseret på ekspertvurderinger af offentlige oplysninger og anbefaler ofte MSC-mærket fisk og skaldyr.

MSC Danmark peger på en analyse fra Oceana, der antyder at hele 30 procent af fiske- og skaldyrsprodukter enten er fejlbeskrevet eller har fået forkert etikettering.

I værste fald kan det true forbrugernes troværdighed til fiskere og forhandlere, og så kan det underminere de fremskridt, der ellers har været i forbindelse med bæredygtigt fiskeri.

Læs også: Et lille skridt for IKEA, et stort skridt for fisk

Siden 2012 er antallet af bæredygtige fisk og skaldyrsprodukter med MSC mærkets blå fisk steget støt, og i dag findes der mere end 1.300 produkter i Danmark og mere end 24.000 globalt. 

- EL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København