MP Pension ekskluderer verdens ti største olieselskaber

Verdens ti største olieselskaber mangler en plan for at blive grønnere. Sådan lyder det fra MP Pension, der derfor har valgt at ekskludere selskaberne og frasælge aktier i dem for i alt 644 mio. kr.

"MP har en ambition om at være Danmarks mest ansvarlige pensionsselskab. Derfor ønsker MP at bidrage til den grønne omstilling. Men vi har også analyseret os frem til, at det er den rigtige beslutning i forhold vores afkast”, siger investeringschef i MP Pension, Anders Schelde, efter at pensionselskabet har ekskluderet verdens ti største olieselskaber..

04.09.2019

CSR.dk

Følgende ti olieselskaber er blevet ekskluderet fra MP Pension:

  • ExxonMobil
  • BP
  • Chevron
  • PetroChina
  • Rosneft
  • Royal Dutch Shell
  • Sinopec
  • Total
  • Petrobras
  • Equinor

Kilde: FinansWatch

Derfor har pensionsselskabet nu ifølge FinansWatch taget den ultimative konsekvens og ekskluderet dem alle fra pensionsselskabets investeringsunivers. Det betyder samtidig, at MP Pension frasælger aktier i selskaberne for i alt 644 mio. kr.

"MP har en ambition om at være Danmarks mest ansvarlige pensionsselskab. Derfor ønsker MP at bidrage til den grønne omstilling. Men vi har også analyseret os frem til, at det er den rigtige beslutning i forhold vores afkast”, siger investeringschef i MP Pension, Anders Schelde, i en pressemeddelelse og fortsætter:

”Vi tror ikke på, at denne sektor kan levere et afkast på niveau med det øvrige marked i de kommende år. Efterspørgslen på olie vil falde i takt med, at den grønne omstilling tager fart”.

I 2018 besluttede bestyrelsen i MP Pension, at pensionsselskabet skal sælge pensionsselskabets aktier i olie, kul og tjæresand inden udgangen af 2020. Her er fossile selskaber, der har indrettet deres langsigtede forretningsmodeller efter Paris-aftalens målsætninger, dog undtaget.

Valgt at trække en streg i sandet nu
MP Pension har derfor sammen med en række organisationer indsamlet viden om de enkelte selskabers grønne omstilling. Den viden viser blandt andet, at kun fire af de ti største selskaber har forholdt sig til fremtidige klimascenarier og viser tegn på omstilling, ligesom alle ti selskaber modarbejder regulering på klimaområdet.

"Vi håber, at disse ti selskaber vil tage den grønne omstilling langt mere alvorligt", siger Anders Schelde. Foto: MP Pension..

Derfor vurderer man i MP Pension, at de ti selskaber ikke kan nå at blive kompatible med Paris-aftalen inden udgangen af 2020.

"Vi har naturligvis overvejet, om vi skulle vente med at frasælge aktierne til 2020, da der jo kan ske en positiv vending. Men vi vil hellere trække en streg i sandet nu, da vi ikke i denne sammenhæng tror på, at vi kan påvirke selskaberne yderligere inden udgangen af 2020”, siger Anders Schelde i pressemeddelelsen.

Det er dog investeringschefens ønske, at MP Pension en gang i fremtiden kan købe aktier i de ti selskaber igen.

Læs også: Gigantisk mismatch mellem oliegiganters branding og faktiske investeringer

"Vi håber, at disse ti selskaber vil tage den grønne omstilling langt mere alvorligt, og at de vil tage et meget større ansvar for at omstille deres forretninger til vedvarende energi. Når de forhåbentlig har gjort det, vil vi meget gerne investere i de selv samme selskaber igen", siger Anders Schelde.

- JMA

Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

06.08.2025CSR.dk

”Svært at bevisføre”: Klimaretssager mod virksomheder ventes også at ramme Danmark

17.07.2025BSR

Sponseret

How Foresight Can Enhance Strategic Resilience in a Time of Turbulence

24.06.2025CSR.dk

EU-Kommissionen vil droppe krav mod greenwashing

05.06.2025BSR

Sponseret

Advancing a People-Centered Approach to Sovereign Debt

08.05.2025BSR

Sponseret

The EU AI Act: Where Do We Stand in 2025?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K

Beierholm
Webinar
Udvidet producentansvar

Har du styr på det udvidede producentansvar?♻️ Sælger din virksomhed varer - og ved du egentligt, hvad det udvidede producentansvar betyder for jer?

Dato

19.08.2025

Tid

08:15

Sted

Online

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Bliv revisionsklar til din ISAE 3402-erklæring

Webinar med BDO

Dato

20.08.2025

Tid

12:00

Bureau Veritas
Seminar
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

21.08.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
DTU Executive MBA

A world-class Executive MBA to empower you and your organization

Dato

21.08.2025

Tid

09:00

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs.