Modstrøm i medvind

Danmarks første klimavenlige energiselskab leverede den 1. april el til sine første kunder. Over halvdelen af kunderne har valgt Modstrøms mest klimavenlige produkt.

25.04.2008

CSR.dk

For to måneder siden blev Danmarks første klimavenlige energiselskab, Modstrøm, lanceret og den 1. april modtog de første kunder at modtage deres el fra Modstrøm. Kernen i Modstrøms koncept er en garanteret økonomisk besparelse på fem procent på kundens elforbrug. Besparelsen kan man vælge at beholde - eller man kan vælge at bruge pengene på CO2-kvoter, som Modstrøm opkøber og destruerer.

En husstand med et gennemsnitligt forbrug på 4000 kWh om året kan som kunde hos Modstrøm for ca. 40 kr. ekstra om måneden være med til at spare klimaet for mindst 2 ton CO2 om året. Over halvdelen af kunderne har valgt Modstrøms mest klimavenlige produkt, selv om det betyder, at de skal betale en lille merpris for at blive helt CO2-neutrale i forhold til deres elforbrug.

Virksomhedskunder vejer tungest
Modstrøm har i dag ca. 1000 kunder, og antallet stiger fortsat. Ifølge adm. direktør har selskabet i sagens natur flest privatkunder, men virksomhedskunderne repræsenterer en større andel end i samfundet som helhed. Såvel antallet som fordelingen svarer dog til de forventninger, Modstrøm havde fra starten. Én ting har dog overrasket.

”Jeg er positivt overrasket over, at mere end halvdelen af vores kunder faktisk har valgt vores mest klimavenlige produkt, som gør dem helt CO2 netutrale i forhold til deres elforbrug. Det viser, at der har været et stort behov for et klimavenligt alternativ til den sædvanlige måde at købe sin strøm på. ”Klimaforandringerne og den massive debat om klimaet har betydet, at vores koncept er gået rent ind hos de forbrugere, der ønsker selv at gøre noget aktivt,” siger Modstrøms adm. direktør Roar Seeger.

Forventningspres eller utryghed
Når virksomhederne vejer tungt har det ifølge Roar Seeger to årsager. For virksomhedernes vedkommende mærker de et stigende pres og forventning fra kunder og medarbejdere om at indføre en grøn og klimavenlig energipolitik. Omvendt føler privatkunderne sig utrygge ved at skifte. En af de CO2-neutrale er Brøchner Hotels, som omfatter fire hoteller – herunder Hotel Kong Arthur og Hotel Fox.

”Et spørgsmål, vi har hørt rigtig mange gange, er om man så ikke risikerer at miste sin elforsyning. Det kan vi i hvert fald afkræfte, for den elektricitet, vi sælger kommer fra nøjagtig samme sted som al anden el, nemlig fra netselskaberne,” siger han.

For at modvirke utrygheden har Modstrøm indgået et samarbejde med Merlin og Telekæden, hvor interesserede både kan få information og blive kunder hos Modstrøm.

Selskabet er Danmarks eneste uafhængige energiselskab, og på den baggrund mener Roar Seeger, at der er god plads på markedet. ”Vi regner med at have fem procent af markedet om tre til fem år,” siger han. Allerede næste år regner han dog med, at virksomheden giver overskud.

”Vi mener sagtens der kan blive plads til både besparelser for kunderne og fortjeneste til os, for vi er mere effektive, og vores omkostninger er langt mindre,” slutter han.

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

19.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online