Modstrøm i medvind

Danmarks første klimavenlige energiselskab leverede den 1. april el til sine første kunder. Over halvdelen af kunderne har valgt Modstrøms mest klimavenlige produkt.

25.04.2008

CSR.dk

For to måneder siden blev Danmarks første klimavenlige energiselskab, Modstrøm, lanceret og den 1. april modtog de første kunder at modtage deres el fra Modstrøm. Kernen i Modstrøms koncept er en garanteret økonomisk besparelse på fem procent på kundens elforbrug. Besparelsen kan man vælge at beholde - eller man kan vælge at bruge pengene på CO2-kvoter, som Modstrøm opkøber og destruerer.

En husstand med et gennemsnitligt forbrug på 4000 kWh om året kan som kunde hos Modstrøm for ca. 40 kr. ekstra om måneden være med til at spare klimaet for mindst 2 ton CO2 om året. Over halvdelen af kunderne har valgt Modstrøms mest klimavenlige produkt, selv om det betyder, at de skal betale en lille merpris for at blive helt CO2-neutrale i forhold til deres elforbrug.

Virksomhedskunder vejer tungest
Modstrøm har i dag ca. 1000 kunder, og antallet stiger fortsat. Ifølge adm. direktør har selskabet i sagens natur flest privatkunder, men virksomhedskunderne repræsenterer en større andel end i samfundet som helhed. Såvel antallet som fordelingen svarer dog til de forventninger, Modstrøm havde fra starten. Én ting har dog overrasket.

”Jeg er positivt overrasket over, at mere end halvdelen af vores kunder faktisk har valgt vores mest klimavenlige produkt, som gør dem helt CO2 netutrale i forhold til deres elforbrug. Det viser, at der har været et stort behov for et klimavenligt alternativ til den sædvanlige måde at købe sin strøm på. ”Klimaforandringerne og den massive debat om klimaet har betydet, at vores koncept er gået rent ind hos de forbrugere, der ønsker selv at gøre noget aktivt,” siger Modstrøms adm. direktør Roar Seeger.

Forventningspres eller utryghed
Når virksomhederne vejer tungt har det ifølge Roar Seeger to årsager. For virksomhedernes vedkommende mærker de et stigende pres og forventning fra kunder og medarbejdere om at indføre en grøn og klimavenlig energipolitik. Omvendt føler privatkunderne sig utrygge ved at skifte. En af de CO2-neutrale er Brøchner Hotels, som omfatter fire hoteller – herunder Hotel Kong Arthur og Hotel Fox.

”Et spørgsmål, vi har hørt rigtig mange gange, er om man så ikke risikerer at miste sin elforsyning. Det kan vi i hvert fald afkræfte, for den elektricitet, vi sælger kommer fra nøjagtig samme sted som al anden el, nemlig fra netselskaberne,” siger han.

For at modvirke utrygheden har Modstrøm indgået et samarbejde med Merlin og Telekæden, hvor interesserede både kan få information og blive kunder hos Modstrøm.

Selskabet er Danmarks eneste uafhængige energiselskab, og på den baggrund mener Roar Seeger, at der er god plads på markedet. ”Vi regner med at have fem procent af markedet om tre til fem år,” siger han. Allerede næste år regner han dog med, at virksomheden giver overskud.

”Vi mener sagtens der kan blive plads til både besparelser for kunderne og fortjeneste til os, for vi er mere effektive, og vores omkostninger er langt mindre,” slutter han.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Etisk Handel Danmark
Webinar
Launch of Responsible Procurement of Solar Panels Guide – Webinar

This webinar, hosted by the ethical trading initiatives of Sweden, Norway and Denmark launches a guide for responsible procurement of solar panels in light of the risks of forced labour in the supply chain.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Webinar
Revised ESRS standards: What do they mean in practice?

The revised ESRS Delegated Act introduces significant simplifications to sustainability reporting requirements. In this webinar, we will provide an overview of the key changes and explore what they mean in practice for companies preparing for CSRD and ESRS-aligned reporting.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online