Modevirksomheden Ganni udfaser læder i deres kollektioner

Den danske mode-darling Ganni, der har plantet sig solidt både på den danske og internationale modescene, udfaser nu over en tre-årig periode alt læder i deres kollektioner. Det sker som et led i virksomhedens bæredygtighedsstrategi til trods for, at det ellers har været en profitabel kategori.

05.11.2021

CSR.dk

Når modevirksomheden Ganni fra år 2023 ikke længere vil have læder i deres kollektioner, har det flere årsager. Den primære årsag er, at virksomheden konstant stræber efter at reducere deres miljøpåvirkning – og her er læder et materiale, der vægter tungt i CO2-regnskabet. Samtidig tror de på, at fremtidens forbruger ikke vil efterspørge skindprodukter.

Det skriver Sourcing Journal. 

”At sælge læderprodukter, vil snart være lige så forældet som at ryge på tv”, udtaler Nicolaj Reffstrup, CEO og stifter i Ganni.

Tal fra modewebshoppen Lyst tegner da også et klart billede: Indenfor de seneste år er søgninger på ’vegansk læder’ steget med 178 procent. Ifølge Boston-konsulentfirmaet Lux Research kan det årlige salg af produkter lavet i skind-alternativer stige til over 1 milliard dollars i 2025.

Læs også: Kemikalie-indhold i brugte tekstiler kan hæmme genanvendelse

Ganni har længe kæmpet med at finde et passende alternativ til deres læderprodukter, da mange læder-alternativer indeholder store mængder plastik, opløsningsmidler, bindemidler eller blødgørere for at efterligne udseende og tekniske ydeevne af koskind.

Valget er dog faldet på den italienske virksomhed Vegea, der producerer et skind-lignende produkt lavet af bioaffald fra vinindustrien. Materialet består af 55 procent biomateriale og 45 procent vandbaseret polyurethan - en "relativ lav" mængde plast sammenlignet med andre skind-alternativer.

Ganni udkommer i første omgang med otte styles, som inkluderer sneakers, sandaler og loafers, som vil være tilgængelige på Ganni.com og udvalgte forhandlere fra begyndelsen af 2022.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København oktober 2026

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

28.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense