Modevirksomheden Ganni udfaser læder i deres kollektioner

Den danske mode-darling Ganni, der har plantet sig solidt både på den danske og internationale modescene, udfaser nu over en tre-årig periode alt læder i deres kollektioner. Det sker som et led i virksomhedens bæredygtighedsstrategi til trods for, at det ellers har været en profitabel kategori.

05.11.2021

CSR.dk

Når modevirksomheden Ganni fra år 2023 ikke længere vil have læder i deres kollektioner, har det flere årsager. Den primære årsag er, at virksomheden konstant stræber efter at reducere deres miljøpåvirkning – og her er læder et materiale, der vægter tungt i CO2-regnskabet. Samtidig tror de på, at fremtidens forbruger ikke vil efterspørge skindprodukter.

Det skriver Sourcing Journal. 

”At sælge læderprodukter, vil snart være lige så forældet som at ryge på tv”, udtaler Nicolaj Reffstrup, CEO og stifter i Ganni.

Tal fra modewebshoppen Lyst tegner da også et klart billede: Indenfor de seneste år er søgninger på ’vegansk læder’ steget med 178 procent. Ifølge Boston-konsulentfirmaet Lux Research kan det årlige salg af produkter lavet i skind-alternativer stige til over 1 milliard dollars i 2025.

Læs også: Kemikalie-indhold i brugte tekstiler kan hæmme genanvendelse

Ganni har længe kæmpet med at finde et passende alternativ til deres læderprodukter, da mange læder-alternativer indeholder store mængder plastik, opløsningsmidler, bindemidler eller blødgørere for at efterligne udseende og tekniske ydeevne af koskind.

Valget er dog faldet på den italienske virksomhed Vegea, der producerer et skind-lignende produkt lavet af bioaffald fra vinindustrien. Materialet består af 55 procent biomateriale og 45 procent vandbaseret polyurethan - en "relativ lav" mængde plast sammenlignet med andre skind-alternativer.

Ganni udkommer i første omgang med otte styles, som inkluderer sneakers, sandaler og loafers, som vil være tilgængelige på Ganni.com og udvalgte forhandlere fra begyndelsen af 2022.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online