Modebranchen øger fokus på bæredygtighed, men det går stadig for langsomt, viser undersøgelse.

En ny undersøgelse fortaget af DM&T afslører, at modebranchen som helhed prioriterer bæredygtighed i højere og højere grad, men hovedfokus ligger stadig på produktet, mens de cirkulære forretningsmodeller halter gevaldigt bagefter.

13.04.2022

CSR.dk

Brancheforeningen Dansk Mode & Textil (DM&T) har for andet år i træk taget pulsen på den danske modebranches arbejde med bæredygtighed i en omfattende rapport. Rapporten er blevet til i samarbejde med CBS og det Kongelige Akademi.

Det skriver DM&T på deres hjemmeside.

Overordnet viser rapporten, at branchen som helhed er godt i gang, men at der skal accelereres kraftigt, hvis virksomhederne skal kunne leve op til kravene i EU’s tekstilstrategi, der blev sendt på gaden for få uger siden. 

”Branchen er allerede i gang med gode initiativer, men der er samtidig behov for, at vi bygger videre på dem, og tager endnu større skridt mod de cirkulære løsninger, hvis vi skal være på omgangshøjde med EU’s tekstilstrategi. Det betyder blandt andet, vi som branche i endnu højere grad skal blive skarpere på cirkularitet allerede fra designfasen og begynde at tænke i alternative og supplerende forretningsmodeller,” siger CSR- og bæredygtighedschef i DM&T Marie Busck, som er blandt forfatterne til rapporten.

Det er særligt de cirkulære forretningsmodeller, som virksomhederne skal have øget fokus på, da det er et område der fylder meget i EU’s tekstilstrategi og samtidig et område som virksomhederne kun er i den spæde opstart med. Det viser DM&Ts undersøgelse.

Læs også: Secondhandmode rammer børsen i Sverige

Kun 10 procent af de adspurgte virksomheder arbejder med gensalgsplatforme, otte procent tilbyder kunderne at indlevere brugte produkter og 18 procent tilbyder reparation. I stedet ligger hovedfokus på at designe tidsløse og holdbare produkter (68 procent) og at vejlede kunderne i vedligehold af produkterne (66 procent).

I det hele taget fortæller undersøgelsen, at det fortsat er produktet, der er i fokus. Det kommer til udtryk i at bæredygtige materialevalg og produktcertificeringer er nogle af undersøgelsens absolutte højdespringere. Det begrundes med, at det er områder, som kunderne i høj grad efterspørger. Hele 76 procent af virksomhederne fortæller at produktcertificeringer er deres kunders største krav på bæredygtighedsområdet.

Her savner Marie Busck en mere holistisk tilgang til bæredygtighedsindsatsen. Der er intet galt i at fokusere på produkterne, men det kan ikke stå alene, understreger hun.

At bæredygtighed er rykket længere op på virksomhedernes agenda, viser undersøgelsen dog tydeligt. Langt størstedelen af respondenterne oplever opbakning fra ledelsen og der er ligeledes sket en markant fremgang i antallet af virksomheder med en person dedikeret til CSR-/bæredygtighedsindsatsen. I 2020 lå tallet på 51 men er steget til 61 procent i 2021.

Hele rapporten kan læses her

- MTN

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Ny udendørs-potte fra OOhh inspireret af naturen

08.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online