Mitsubishi indrømmer brændstofsnyd

Den japanske bilgigant Mitsubishi indrømmer at have fiflet med test af over 600.000 biler for at kunne præsentere et kunstigt lavt brændstofforbrug.

Mitsubishi har indrømmet at have snydt med brændstoftest i Japan. Foto: Flickr/Abraxas3d.

25.04.2016

CSR.dk

”Upassende adfærd i brændstofforbrugstest”. Sådan betegner den japanske bilproducent Mitsubishi selv omdrejningspunktet i den sag, bilgiganten har fået på halsen, efter at man på et pressemøde i Tokyo i sidste uge måtte indrømme at have fusket med en række testforløb.

Læs også: Volkswagen indrømmer snyd i amerikanske CO2-test

Nærmere bestemt drejer det sig om ca. 625.000 biler Mitsubishi- og Nissanbiler, hovedsagligt produceret til det hjemlige marked, hvor Mitsubishi altså har fiflet med deres laboratorietest for at få dem til at præsentere et kunstigt lavt brændstofforbrug, ligesom testmetoden var en anden end påkrævet i japansk lovgivning.

I en pressemeddelelse tilbyder Mitsubishi Motors Corporation (MMC) sin ”dybeste undskyldning” over for både kunder og stakeholders, og understreger, at man vil fortsætte den proces, der førte til opdagelsen af testsnyddet.

Vil også undersøge biler solgt til udlandet
Som næste led i denne interne undersøgelse planlægger man således at nedsætte en komité kun bestående af eksterne eksperter, ligesom man har stoppet produktionen af de implicerede biler og vil ”diskutere kompensationsmuligheder” i den forbindelse.

De kompromitterede data indgår i testresultater indgivet til det japanske transportministerium, men på grund af ”emnets alvor” vil man også igangsætte en undersøgelse omkring biler produceret til det udenlandske marked.

Indrømmelsen fra Mitsubishi blev straks straffet på den japanske børs, hvor selskabets aktie ifølge Bloomberg straks faldt med over 15 procent, det største fald på en dag siden 2004, da Mitsubishi blev udsat for hård kritik for at have skjult en række sikkerhedsfejl i flere af sine biler.

For nylig har de to sydkoreanske bilmærker Kia og Huyndai måtte til lommerne og betale milliarder til de amerikanske myndigheder pga. af lignende sager, og kombineret med Volkswagenaffæren fra sidste år, kan det få indirekte konsekvenser for Mitsubishi.

Læs også: Volvo vil sælge 1 mio. el- og hybridbiler frem mod 2025

”Det her er anderledes en Volkswagen, men markedet er blevet meget følsomt over for den her slags nyheder, og derfor kan den få tilsvarende konsekvenser for Mitsubishis salg og omdømme. Det er skidt for deres image, også fordi det ikke er første gang, der har sådan en sag her”, siger analytiker ved Tokai Tokyo Research Center, Seiji Sugiura, til Bloomberg.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart