Minister indstiller Naturfredningsforeningen til pris

Minister indstiller Danmarks Naturfredningsforening til en fornem natur- og miljøpris for samarbejdet med landets kommuner.

Klima-, Energi- og Bygningsminister Rasmus Helveg indstiller Danmarks Naturfredningsforening til Nordisk Råds Natur- og Miljø Pris. Foto/Ulrik Jantzen..

23.03.2015

CSR.dk

Klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg indstiller Naturfredningsforeningen til Nordisk Råds Natur- og Miljø Pris 2015.

Det sker, fordi foreningen siden 2007 har indgået frivillige aftaler med 77 af landets 98 kommuner om reduktioner af drivhusgasser.

Læs også: Globalt CO2-udslip stagnerer

”Danmarks Naturfredningsforening har siden 2007 indgået aftaler med en række kommuner om at reducere udledningen af drivhusgasser med mindst to procent om året inden for aftaleperioden. Det er den slags tiltag, der er med til at gøre en forskel for klimaet”, siger Rasmus Helveg og peger på, at kommunernes beslutninger er afgørende for at nå målsætningen om et samfund, der kører på 100 procent vedvarende energi i 2050.

Mange forskellige tiltag

Naturfredningsforeningens arbejde med kommunerne har udmøntet sig i mange forskellige aftaler. For eksempel en klimaskov i Slagelse, en reduktion af energiforbruget i Høje-Taastrup kommunale bygninger og et solvarmeanlæg i Thisted.

Læs også: Byggeriet kan blive frontløber for bæredygtighed

Det er nogle af årsagerne til, at Rasmus Helveg ser Naturfredningsforeningen som en værdig vinder af den nordiske pris, da de får kommunerne til at sætte ambitiøse, bindende mål.

”I omstillingen til et grønnere Danmark er det vigtigt at sætte forpligtende mål, der understøtter vores ambitiøse klima- og energipolitik. De frivillige aftaler med kommunerne skal derfor ses som et vigtigt supplement til de offentlige forpligtelser, som kommunerne også har”, siger ministeren.

Nordisk Råds Natur- og Miljø Pris gives til et produkt, en opfindelse eller en kreativ indsats som bidrager til at reducere det fremtidige udslip af drivhusgasser i Norden.

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.06.2026CSR.dk

Nu skal kapacitetsproblemerne løses

02.06.2026Slow A/S

Sponseret

I hele Sydøstasien findes der kun én Bird Friendly®-certificeret kaffeproducent. Slow.

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense