Mindre virksomheder med hård kritik af Dansk Industris klimapolitik

Dagbladet Børsen har talt med en række mindre virksomheder om Dansk Industris svar på klimaudfordringen. De er ikke imponerede.

22.09.2021

CSR.dk

En mindre gruppe små virksomheder har haft en dialog med dagbladet Børsen om Dansk Industris (DI) klimapolitik. Heraf har nogle allerede meldt sig ud grundet utilfredshed, mens andre overvejer det samme.

En fællesnævner for virksomhederne er utilfredsheden med DI’s forslag til CO2-afgift, som vil have fritaget landbruget og ”kvotebelagte sektorer” (energisektoren og de mest energiintensive virksomheder) for afgift og prissætte et ton CO2 til 400 kr.

I kontrast har de økonomiske vismænd beregnet, at den billigste vej til klimalovens reduktionsmål på 70 procent er at belægge et ton CO2 med en afgift på 1200 kr. og at den pris gælder for alle.

Læs også: Pandora vil være CO2-neutral i hele værdikæden inden 2040

De utilfredse virksomheder taler om, at man er nødt til at have det fundamentale princip om at forureneren betale på plads, kalder DI’s politik på området for ”fodslæbende”, og at DI’s plan gør det dyrere og usandsynligt at nå klimamålene. Og det vil de ikke være med til.

To af virksomhederne vil dog se, om de kan påvirke DI indefra, før de melder sig ud. Men for biotekvirksomheden Gubra og tøjfabrikanten Organic Basics var det ikke en mulighed.

“Vi har travlt med at finde de virksomheder, der er ’likemindede’. Vi har ikke behov for også at revolutionere DI. Det skal nok blive slemt nok for dem selv om nogle år, hvis de ikke udvikler sig,” vurderer adm. direktør og medstifter Christoffer Immanuel.

“Jeg ville da ønske, at der var en organisation i Danmark, hvor vi kunne have disse her snakke, men den findes ikke i dag,” siger han til Børsen.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J