Mindre støj og lavere CO2udslip

Få nye dæk, der giver gevinst på både gynger og klima-karussel. Den 6. marts fik det verdenskendte dækfirma Goodyear sat trumf på miljøarbejdet med en Svane på sine dæk.

Goodyear EfficientGrip har cirka 15% lavere rullemodstand ned andre lignende dæktyper. Hvis alle danske biler kørte med disse svanemærkede dæk ville det betyde et formindsket CO2udslip svarende til udslippet fra 85.000 biler på et år. .

24.03.2009

CSR.dk

Stiller man sig på HC Andersens Boulevard ved 16-tiden om eftermiddagen kan man opleve det ved selvsyn – røg, støj og møg i rå mængder. Og mængden afhænger ikke kun af mærket på bilen men også i høj grad af mærket på de dæk, den har på: - Den type dæk, man sætter på sin bil, har stor betydning for, hvor meget man forurener. Og det er uanset om det handler om privat biler eller lastbiler. F.eks. afgiver mange dæk de såkaldte PAHer (polyaromatiske hydrocarboner), som er mistænkt for at være kræftfremkaldende.  Med en Svane på sine dæk er man med til at begrænse den forurening, ligesom disse dæk også giver mindre støj, siger civilingeniør Jakob Waidtløv fra Miljømærkning Danmark.

Mindre rullemodstand, mindre energiforbrug, mindre CO2!
Mange bække små gør som bekendt en stor å - så selv om dæk umiddelbart udgør en mindre del af bilen, betyder de anvendte materialer i dækket en hel del for forureningen. Det gælder ikke kun lokalt men også globalt:
- Selvom man umiddelbart skulle tro, at det her er i småtingsafdelingen, så viser studier, at f.eks. rullemodstanden har stor betydning for hvor meget benzin man bruger, og dermed hvor meget CO2 man slipper ud, siger Jakob Waidtløv.
Helt op til 20 procent af en bils benzinforbrug afhænger ene og alene af rullemodstanden. (Forudsat at dæktrykket er korrekt.)

Kør bedre bil
Mjøvenlig kørsel er naturligvis også meget vigtig:
Dvs. at køre i så højt et gear som muligt, at have overblik, så man undgå for  mange opbremsninger, kan bruge motoren som bremse og i det hele taget køre med foden blødt på speederen.
Kombineret med svanemærkede dæk sparer man benzin og dermed både penge og CO2.
Fakta om nogle af de vigtigste krav til et svanemærket dæk:
• Lav rullemodstand for at mindske benzinforbruget
• Lavt støjniveau for reducere støj, der udgør en sundhedsrisiko
• Materialet i dæk skal leve op til skrappe  miljøkrav
• Krav om høj sikkerhed og god holdbarhed,
• Dækket skal kunne genanvendes

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

01.04.2026CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams