Mindre støj og lavere CO2udslip

Få nye dæk, der giver gevinst på både gynger og klima-karussel. Den 6. marts fik det verdenskendte dækfirma Goodyear sat trumf på miljøarbejdet med en Svane på sine dæk.

Goodyear EfficientGrip har cirka 15% lavere rullemodstand ned andre lignende dæktyper. Hvis alle danske biler kørte med disse svanemærkede dæk ville det betyde et formindsket CO2udslip svarende til udslippet fra 85.000 biler på et år. .

24.03.2009

CSR.dk

Stiller man sig på HC Andersens Boulevard ved 16-tiden om eftermiddagen kan man opleve det ved selvsyn – røg, støj og møg i rå mængder. Og mængden afhænger ikke kun af mærket på bilen men også i høj grad af mærket på de dæk, den har på: - Den type dæk, man sætter på sin bil, har stor betydning for, hvor meget man forurener. Og det er uanset om det handler om privat biler eller lastbiler. F.eks. afgiver mange dæk de såkaldte PAHer (polyaromatiske hydrocarboner), som er mistænkt for at være kræftfremkaldende.  Med en Svane på sine dæk er man med til at begrænse den forurening, ligesom disse dæk også giver mindre støj, siger civilingeniør Jakob Waidtløv fra Miljømærkning Danmark.

Mindre rullemodstand, mindre energiforbrug, mindre CO2!
Mange bække små gør som bekendt en stor å - så selv om dæk umiddelbart udgør en mindre del af bilen, betyder de anvendte materialer i dækket en hel del for forureningen. Det gælder ikke kun lokalt men også globalt:
- Selvom man umiddelbart skulle tro, at det her er i småtingsafdelingen, så viser studier, at f.eks. rullemodstanden har stor betydning for hvor meget benzin man bruger, og dermed hvor meget CO2 man slipper ud, siger Jakob Waidtløv.
Helt op til 20 procent af en bils benzinforbrug afhænger ene og alene af rullemodstanden. (Forudsat at dæktrykket er korrekt.)

Kør bedre bil
Mjøvenlig kørsel er naturligvis også meget vigtig:
Dvs. at køre i så højt et gear som muligt, at have overblik, så man undgå for  mange opbremsninger, kan bruge motoren som bremse og i det hele taget køre med foden blødt på speederen.
Kombineret med svanemærkede dæk sparer man benzin og dermed både penge og CO2.
Fakta om nogle af de vigtigste krav til et svanemærket dæk:
• Lav rullemodstand for at mindske benzinforbruget
• Lavt støjniveau for reducere støj, der udgør en sundhedsrisiko
• Materialet i dæk skal leve op til skrappe  miljøkrav
• Krav om høj sikkerhed og god holdbarhed,
• Dækket skal kunne genanvendes

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Reporting

HELLO! networking event, is where we bring UN Global Compact participanting companies together to explore how ESG reporting can be used beyond compliance, to strengthen business strategy, competitiveness and organisational resilience.

Dato

22.04.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15 København V, 1700 København, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne miljøfolk

Dato

23.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby