Mindre CO2 fra Arlas mælketransport

Siden vægtgrænserne for lastbiler blev ændret har Arla sparet store mængder CO2 ved at kunne færre kilometer for at transportere de samme mængder.

Arla har sparet store mængder CO2 siden de danske vægtgrænser er blevet rykket. Her en af koncernens engelske biler. Foto: Flickr/Lee Bristol.

09.11.2015

CSR.dk

I løbet af de senere år er den tilladte totalvægt for lastbiler på de danske landeveje rykket fra 48 til 56 ton, og for mejerivirksomheden Arla har det givet sig udslag i betydelige reduktioner i virksomhedens udledning af CO2 fra sine mange mælketankvogne, ganske simpelt fordi de har kunnet transportere mere per tur.

Læs også: Ny mælkekarton reducerer Arlas CO2-udslip kraftigt

”"Vi har helt konkret siden 2011 reduceret vores CO2-udledning med 26 tons årligt per mælketransport, da vi kan samle den samme mængde mælk og køre 25.000 kilometer mindre om året. Vi er meget glade for, at politikerne lyttede til vores ønske om at få hævet lastbilernes totalvægt"”, siger logistikchef i Arla Peter Sørensen, til DI Business.

Og det er ikke kun klimaet, der nyder godt af de nye regler, det reducerede brændstofforbrug kan også aflæses på Arlas bundlinje. Frem mod 2020 skal Arla således har skiftet alle sine trailere ud til større modeller, og når det er sket, vil den årlige besparelse lyde på 800.000 liter brændstof eller ca. 2.100 tons CO2.

En anden vej til reducerede drivhusgasudledninger går via selve indholdet i lastbilernes brændstoftanke, hvor Arla har testet den biobaserede dieseltype HVO (Hydrogeneret Vegetabilsk Olie -– noget eksempelvis Scania er langt fremme med i Sverige).

HVO bliver fremstillet af bl.a. overskudsolie, rapsolie, palmeolie eller dyrefedt og på den måde reducere CO2-udslippet med op til 90 procent sammenlignet med konventionel diesel. Yderligere fremskridt her afhænger dog af en regelændring i stil med den der er sket for vægtgrænserne.

Læs også: Biogas til yoghurten

”"Vi har kørt test med HVO, som også har den fordel i modsætning til almindelig biodiesel, at HVO ikke giver problemer i kulde, og der er ingen bakterievækst i tanken. Vi vil gerne kunne køre med en blanding på 25 procent HVO, men det vil koste os væsentligt mere per liter på grund af afgifter. Vi håber derfor, at der kan blive ændret i afgiftspolitikken, så vi også her kan reducere CO2-udledningen",” siger Peter Sørensen til DI Business.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K