Min vej til CSR-jobbet: Sidsel Lundtang

Sidsel Lundtang er uddannelsesansvarlig i Global CSR med ansvar for strategi-planlægning og markedsføring af workshops og kurser. For hende handler CSR ikke om, hvordan virksomheder bruger deres penge, men hvordan de tjener dem.

03.03.2014

CSR.dk

Sidsel Lundtang er uddannelsesansvarlig i Global CSR. .

Hvad tændte din lyst til at arbejde med CSR?
Allerede i 2001, da jeg startede på Roskilde Universitet, var jeg optaget af CSR. Vi læste blandt andet Milton Friedmann og diskuterede virksomhedens rolle og ansvar i det samfund, den agerer i – ud fra en mere filosofisk tilgang.

Det blev klart for mig, da jeg skrev speciale i samarbejde med Novo Nordisk, at CSR ikke handler om, hvordan virksomheden bruger sine penge, men hvordan den tjener sine penge. Dette aspekt tændte ilden i mig i forhold til at arbejde med strategisk CSR.

s også: Min vej til CSR-jobbet: Anne Mette Weng

Hvilke kvalifikationer har sikret dig din nuværende stilling?
Min rejse mod stillingen hos Global CSR startede i 2011, hvor jeg kontaktede CEO Sune Skadegaard Thorsen. Jeg vidste, at det var stedet at være, når mit ønske var og er at arbejde strategisk med CSR. I fællesskab skabte vi Global CSR’s seks-ugers kursus ’CSR & Innovation Lab’. Jeg tror, at min undervisningserfaring og baggrund inden for uddannelse var afgørende kompetencer for at få stillingen som uddannelsesansvarlig. Det har været og er vigtigt at brænde igennem og vise, at dette er noget, jeg virkelig vil.

Læs også: Min vej til CSR-jobbet: Loa Dalgaard Worm, FSC Danmark

Om Sidsel Lundtang

Uddannelse: 
Cand.scient.soc., Roskilde Universitet.  

Tidligere job:
Projektkoordinator, Reklamebureauet Dreyer & Kvetny,

Projektmanager, Kidde Grundtvig Lyhne

Hvordan kan Global CSR være med til at påvirke virksomhedernes CSR-arbejde?
Global CSR spiller en vigtig rolle i at guide virksomheder. Feltet er ikke helt ukompliceret at navigere i, så vores forankring i internationale principper for CSR giver virksomheder en solid og ikke mindst tryg køreplan.

Vi er særligt specialiserede i den sociale bundlinje, hvor vores omdrejningspunkt er FN’s Retningslinjer for Menneskerettigheder og Erhverv fra 2011. Lige nu assisterer vi derfor mange virksomheder i at håndtere deres indflydelse på menneskerettighederne. 

På vores workshop ’CSR Compliance Lab’ får virksomheder eksempelvis mulighed for at evaluere deres CSR-arbejde i lyset af retningslinjerne. Mange bliver overraskede over, at det alligevel ikke er så besværligt at arbejde med rettighederne, når først de kender opskriften.  

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

03.02.2026CSR.dk

Danske topøkonomer lancerer ny tænketank med fokus på klima og økonomi

03.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dobbelt Væsentlige Samtaler Værktøjer Bæredygtige Bundlinjer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J