Min vej til CSR-jobbet: Sidsel Lundtang

Sidsel Lundtang er uddannelsesansvarlig i Global CSR med ansvar for strategi-planlægning og markedsføring af workshops og kurser. For hende handler CSR ikke om, hvordan virksomheder bruger deres penge, men hvordan de tjener dem.

03.03.2014

CSR.dk

Sidsel Lundtang er uddannelsesansvarlig i Global CSR. .

Hvad tændte din lyst til at arbejde med CSR?
Allerede i 2001, da jeg startede på Roskilde Universitet, var jeg optaget af CSR. Vi læste blandt andet Milton Friedmann og diskuterede virksomhedens rolle og ansvar i det samfund, den agerer i – ud fra en mere filosofisk tilgang.

Det blev klart for mig, da jeg skrev speciale i samarbejde med Novo Nordisk, at CSR ikke handler om, hvordan virksomheden bruger sine penge, men hvordan den tjener sine penge. Dette aspekt tændte ilden i mig i forhold til at arbejde med strategisk CSR.

s også: Min vej til CSR-jobbet: Anne Mette Weng

Hvilke kvalifikationer har sikret dig din nuværende stilling?
Min rejse mod stillingen hos Global CSR startede i 2011, hvor jeg kontaktede CEO Sune Skadegaard Thorsen. Jeg vidste, at det var stedet at være, når mit ønske var og er at arbejde strategisk med CSR. I fællesskab skabte vi Global CSR’s seks-ugers kursus ’CSR & Innovation Lab’. Jeg tror, at min undervisningserfaring og baggrund inden for uddannelse var afgørende kompetencer for at få stillingen som uddannelsesansvarlig. Det har været og er vigtigt at brænde igennem og vise, at dette er noget, jeg virkelig vil.

Læs også: Min vej til CSR-jobbet: Loa Dalgaard Worm, FSC Danmark

Om Sidsel Lundtang

Uddannelse: 
Cand.scient.soc., Roskilde Universitet.  

Tidligere job:
Projektkoordinator, Reklamebureauet Dreyer & Kvetny,

Projektmanager, Kidde Grundtvig Lyhne

Hvordan kan Global CSR være med til at påvirke virksomhedernes CSR-arbejde?
Global CSR spiller en vigtig rolle i at guide virksomheder. Feltet er ikke helt ukompliceret at navigere i, så vores forankring i internationale principper for CSR giver virksomheder en solid og ikke mindst tryg køreplan.

Vi er særligt specialiserede i den sociale bundlinje, hvor vores omdrejningspunkt er FN’s Retningslinjer for Menneskerettigheder og Erhverv fra 2011. Lige nu assisterer vi derfor mange virksomheder i at håndtere deres indflydelse på menneskerettighederne. 

På vores workshop ’CSR Compliance Lab’ får virksomheder eksempelvis mulighed for at evaluere deres CSR-arbejde i lyset af retningslinjerne. Mange bliver overraskede over, at det alligevel ikke er så besværligt at arbejde med rettighederne, når først de kender opskriften.  

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København