Min vej til CSR-jobbet: Sidsel Lundtang

Sidsel Lundtang er uddannelsesansvarlig i Global CSR med ansvar for strategi-planlægning og markedsføring af workshops og kurser. For hende handler CSR ikke om, hvordan virksomheder bruger deres penge, men hvordan de tjener dem.

03.03.2014

CSR.dk

Sidsel Lundtang er uddannelsesansvarlig i Global CSR. .

Hvad tændte din lyst til at arbejde med CSR?
Allerede i 2001, da jeg startede på Roskilde Universitet, var jeg optaget af CSR. Vi læste blandt andet Milton Friedmann og diskuterede virksomhedens rolle og ansvar i det samfund, den agerer i – ud fra en mere filosofisk tilgang.

Det blev klart for mig, da jeg skrev speciale i samarbejde med Novo Nordisk, at CSR ikke handler om, hvordan virksomheden bruger sine penge, men hvordan den tjener sine penge. Dette aspekt tændte ilden i mig i forhold til at arbejde med strategisk CSR.

s også: Min vej til CSR-jobbet: Anne Mette Weng

Hvilke kvalifikationer har sikret dig din nuværende stilling?
Min rejse mod stillingen hos Global CSR startede i 2011, hvor jeg kontaktede CEO Sune Skadegaard Thorsen. Jeg vidste, at det var stedet at være, når mit ønske var og er at arbejde strategisk med CSR. I fællesskab skabte vi Global CSR’s seks-ugers kursus ’CSR & Innovation Lab’. Jeg tror, at min undervisningserfaring og baggrund inden for uddannelse var afgørende kompetencer for at få stillingen som uddannelsesansvarlig. Det har været og er vigtigt at brænde igennem og vise, at dette er noget, jeg virkelig vil.

Læs også: Min vej til CSR-jobbet: Loa Dalgaard Worm, FSC Danmark

Om Sidsel Lundtang

Uddannelse: 
Cand.scient.soc., Roskilde Universitet.  

Tidligere job:
Projektkoordinator, Reklamebureauet Dreyer & Kvetny,

Projektmanager, Kidde Grundtvig Lyhne

Hvordan kan Global CSR være med til at påvirke virksomhedernes CSR-arbejde?
Global CSR spiller en vigtig rolle i at guide virksomheder. Feltet er ikke helt ukompliceret at navigere i, så vores forankring i internationale principper for CSR giver virksomheder en solid og ikke mindst tryg køreplan.

Vi er særligt specialiserede i den sociale bundlinje, hvor vores omdrejningspunkt er FN’s Retningslinjer for Menneskerettigheder og Erhverv fra 2011. Lige nu assisterer vi derfor mange virksomheder i at håndtere deres indflydelse på menneskerettighederne. 

På vores workshop ’CSR Compliance Lab’ får virksomheder eksempelvis mulighed for at evaluere deres CSR-arbejde i lyset af retningslinjerne. Mange bliver overraskede over, at det alligevel ikke er så besværligt at arbejde med rettighederne, når først de kender opskriften.  

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.05.2025CSR.dk

DTU vil sikre social impact fra idéfasen

14.05.2025CSR.dk

Investorer fastholder interessen for bæredygtige investeringer trods politisk modvind

13.05.2025CSR.dk

Diversitet bliver nøglen til at tiltrække næste generation af medarbejdere

13.05.2025CSR.dk

Randers Tegl skruer ned for CO2 og op for konkurrenceevnen

12.05.2025CSR.dk

Digitalisering som løftestang for bæredygtighed og ESG

09.05.2025CSR.dk

Nu skal ecodesign og produktdata på SMV’ernes dagsorden

09.05.2025CSR.dk

Madspild stiger i Danmark trods EU-mål om reduktion

08.05.2025CSR.dk

Mål uden midler: Københavns Kommunes nye klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Bag om billederne fra verdens brændpunkter med Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.10.2024

Sted

København, Odense og Århus

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 16. maj: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

16.05.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

19.05.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015. EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkurset afsluttes med en 2-timers eksamen, og du vil også blive evalueret for din fremgang under kurset. Når du består både eksamen og forløbet, vil du modtage et anerkendt CQI and IRCA-certifikat.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Sinatur Hotel Frederiksdal Sjælland, Frederiksdalsvej 360, 2800 Kongens Lyngby