Millioner til klimaindsatsen i USA

For et år siden meddelte Donald Trump, at han vil trække USA ud af Paris-aftalen. Men amerikanske stater, byer og virksomheder kæmper stadig mod klimaforandringer, og senest har Michael Bloomberg kastet 70 millioner dollar efter klimaindsatsen.

Den 1. juni var det et år siden, at Donald Trump meddelte, at USA ikke skal være en del af klimaaftalen. Men landet arbejder stadig på klimaindsatsen og står nu til at gennemføre et nyt klimainitiativ. Arkivfoto. .

04.06.2018

CSR.dk

Den 1. juni 2017 meddelte den amerikanske præsident, Donald Trump, at han vil trække USA ud den globale klimaaftale. 

Men klimaindsatsen er imidlertid fortsat i USA, lyder det fra initiativet America’s Pledge. En af kampagnens hovedmænd er milliardæren Michael Bloomberg. Og han lover nu 70 millioner dollar, svarende til knap 447 millioner danske kroner, til et helt nyt klimainitiativ under navnet American Cities Climate Challenge, skriver globalnyt.dk.

20 byer skal vælges 
Formålet med initiativet er at mindske klimaskadelige udledninger samtidigt med, at lokale økonomier udvikles.

Her skal milliardærens fond, Bloomberg Philanthrophies, udplukke 20 borgmestre, som viser den største vilje i klimaindsatsen.

Læs også: 301 danske forskere råber op: Danmarks klimaindsats er for dårlig 

”Borgmestre ser ikke på klimaforandringer som et ideologisk spørgsmål. De ser det som et spørgsmål om økonomi og offentlig sundhed,” siger Bloomberg i en pressemeddelse.

”Uanset hvilke beslutninger Trump-administrationen tager, er borgmestrene fast besluttede på at fortsætte med at gøre fremskridt. The Challenge vil arbejde sammen med  vort lands mest ambitiøse borgmestre for at hjælpe dem med at komme længere og hurtigere frem mod at nå deres klimamål,” fortæller han.

I en pressemeddelelse fra America's Pledges, skriver initiativet, at der er generelt er fuld fart på klimainitiativer i USA et år efter Donald Trumps meddelelse.

”We Are Still In” er budskabet fra flere amerikanske stater, byer, universiteter, virksomheder og civilsamfundsgrupper, skriver globalnyt.dk.


-JJK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Elektrificeringen presser pladsen i bygningers eltavler – ny innovation skal løse voksende sikkerhedsudfordring

07.09.2026CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods