Milliard-investering i Arla til øget eksport og bæredygtighed

Arla investerer i år 2,2 milliarder kroner i øget og mere klimavenlig produktion på sine mejerier i over ti lande. Over en milliard kroner investeres i Danmark for at skabe endnu mere eksport.

Arlas klimastrategi har sat som mål, at koncernen skal reducere sin samlede udledning af CO2 med 25 procent inden 2020. Foto: Arla..

11.02.2014

CSR.dk

Med en ambition om at fordoble eksporten af mejeriprodukter fra Europa til vækstmarkeder uden for EU frem mod 2017 har Arlas ledelse fremlagt en investeringsplan for det kommende år. Planen, der netop er blevet godkendt af Arlas bestyrelse, indeholder investeringer for 2,2 milliarder danske kroner.

Læs også: Grønnere rengøring i fødevareindustrien

Pengene skal blandt andet bruges på nye og igangværende mejeri-udvidelser og på at gøre Arlas produktion mere miljø- og klimavenlig.

”I år skruer vi markant op for investeringer til mejerier, der laver produkter til eksport. Vores salg til vækstmarkederne uden for EU vokser hurtigt, og vi skal sikre, at vi kan følge med den vækst i de kommende år”, siger viceadministrerende direktør i Arla Foods, Povl Krogsgaard.

I alt går 750 millioner kroner til produktion af produkter til Arlas strategiske vækstmarkeder uden for EU – Rusland, Kina, Mellemøsten & Afrika – svarende til en tredjedel af årets investeringer.

Miljøvenlig vækst
Over 125 millioner kroner skal bruges på at gøre Arlas produktion mere miljø- og klimavenlig. Arla har lige nu 67 mejerier rundt om i verden, og de arbejder, ifølge mejerikoncernen, alle på at reducere udledningen af CO2.

”I Arla har vi en klimastrategi, hvor målet er at reducere vores samlede CO2-udledning med 25 procent inden 2020. Vores produktion spiller en vigtig rolle i jagten på at nå det mål, og derfor investerer vi for eksempel i nye varmepumper og udstyr til genanvendelse af vand. Det skal nedbringe vores energiforbrug og vores udledning af CO2”, siger Povl Krogsgaard.

Læs også: Nyt indsamlingsprogram genbruger yoghurtlåg

Arlas investeringer i miljøforbedringer forventes samtidig at reducere koncernens samlede energiforbrug i produktionen med 2,3 procent i 2014, hvilket svarer til en reduktion på 62.115 MWh (det samme som cirka 13.800 husstandes årlige elforbrug), oplyser mejerikoncernen i en pressemeddelelse.

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus