Miljøvenlige Post-it Notes

Nu er det muligt at få 3M’s klassiske og verdensberømte Post-it Notes i en særlig miljøvenlig udgave. De nye Post-it...

21.02.2008

CSR.dk

Nu er det muligt at få 3M’s klassiske og verdensberømte Post-it Notes i en særlig miljøvenlig udgave. De nye Post-it er udelukkende fremstillet af genbrugspapir. Papiret er baseret på papirfibre, som er certificeret efter det tyske miljømærke "Der Blaue Engel". Når et produkt bliver præmieret med "Den Blå Engel", skyldes det, at det er et af de mest miljøvenlige inden for sin produktgruppe.

For at begrænse miljøbelastningen er de enkelte Post-it blokke ikke pakket ind i separate folieemballager. De leveres i stedet samlet i en økonomisk genbrugskasse af karton, som er lige til at anvende som holder for blokkene, når kartonet er blevet åbnet. Kartonmaterialet er desuden fremstillet helt uden brug af farvestoffer og blegemiddel, og der anvendes kun én enkelt farve til tryk på emballagen for at lette genbrugsprocessen i den sidste ende.

Blokkene leveres i pakker af 16 eller 24 stk. og fås enten i den klassiske gule farve eller som en blanding af fire pastelfarver; lysegrøn, græsgrøn, lyseblå og grå.

www.post-it.dk

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle