Miljøorganisationer rydder op i verdens floder

Forskning viser, at en meget lille del af verdens floder står for en stor del af det plastikaffald, der findes i havene. En række miljøorganisationer har en smart løsning på problemet.

Flere organisationer har udviklet en plastikfanger, der skal rydde op i verdens floder. Arkivfoto..

02.06.2022

CSR.dk

Firs procent af det plastik, vi ser i havene, bliver transporteret af omkring 1000 floder rundt omkring i verden. Det viser ny forskning.

Det svarer til omkring 1 procent af verdens samlede antal floder – og derfor er der god mulighed for at stoppe plastikken fra at flyde ud i det blå hav. Det er flere projekter allerede i gang med.

Det skriver Verdens Bedste Nyheder.

Læs også: Stor succes med reparation af plastik-kofangere i Tryg

En af de miljøorganisationer, der samler tonsvis af plastik fra Jordens blå blodårer, er The Ocean Cleanup. De har blandt andet udviklet den første plastikfanger i stor skala, og målet er, at der til sidst kan stå sådan en i alle 1000 floder.

Miljøorganisationen Marea Verde er lokal frontløber i udviklingen af deres plastikfanger Wanda i Mellemamerika. Wanda skal i slutningen af juni fange plastik i floden Juan Díaz i Panama og er også udstyret med en kunstig intelligens, som samler data om den opsamlede plastik.

Læs også: Nyt samarbejde skal mindske plastforbrænding

”Projektet omfatter både teknologi, forskning og oplysning, der skal mindske mængden af plastik, der bliver kastet i Juan Díaz-floden og når havet. Det haster med at finde nye måder at reducere plastikkens påvirkning af miljøet og vores sundhed”, siger Sandy Watemberg, der er direktør for Marea Verde, til Verdens Bedste Nyheder.

Plastikfangerne er ikke det eneste initiativ, som findes til bekæmpelsen af skraldet. Andre eksempler er en elektronisk ”affaldshaj” – en drone, der ”spiser” plastik og luftbobler, som plastikken ikke kan gennemtrænge.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Nyt Bevar eller forklar-værktøj skal sætte en stopper for unødvendig nedrivning og fremtidssikre dansk bygningsmasse

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Event
Studietur til Aarhus

Tag med Byggeriets Samfundsansvar, a:gain og Fischer Lighting på en inspirerende bustur fra København til Aarhus. Her får du både ny viden, konkrete eksempler og unikke netværksmuligheder.

Dato

23.03.2026

Tid

06:45

Sted

Mødested ved bussen

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

23.03.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Bæredygtighed i event-, møde-, og oplevelsesbranchen med ISO 20121 og Svanemærket

Deltag i dette webinar og få indsigt i, hvordan du konkret og struktureret kan arbejde med bæredygtighed i event-, sport-, oplevelses- og turismebranchen gennem standarden ISO 20121 og Svanemærket.

Dato

23.03.2026

Tid

13:00

Sted

Online