Miljøministeriet belønner grønne ideer

Grøn teknologi skal både være med til at løse danskernes miljøproblemer og blive en eksportvare. Derfor har Miljøministeriet uddelt 65 millioner kroner til forskere, ingeniører og virksomheder, der kan gøre en grøn forskel.

Miljøministeriet har uddelt 65 millioner kroner til forskere, ingeniører og virksomheder, der kan gøre en grøn forskel og komme med grønne ideer og løsninger til gavn for Danmark..

14.01.2014

CSR.dk

Miljøministeriet vil udvikle Danmarks grønne styrkepositioner, og derfor har ministeriet uddelt 65 millioner kroner til en række danske forskere og virksomheder, der er kommet med grønne ideer og kan gøre en grøn forskel for Danmark.

"Vi vil udvikle Danmarks grønne styrkepositioner, og derfor uddeler vi nu 65 mio. kroner, så de gode ideer kan blive til virkelighed", siger miljøminister Ida Auken. Foto: Claus Bjørn Larsen.

Nogle af de grønne ideer og løsninger, der har modtaget penge fra Miljøministeriet, er blandt andet mindre os fra busser i hovedstaden, mindre skadelig kemi i danskernes tøj og genanvendelse af ressourcerne i danskernes affald.

Læs også: Regeringen lancerer vækstplan for vand, bio og miljø

Pengene udgør en stor del af de i alt 135 millioner kroner, der var afsat til grøn teknologi i 2013. Det er næsten dobbelt så meget som året før, hvor knap 70 millioner kroner i alt var afsat.

Luftforurening skal sænkes
Virksomheder og forskere har siden juni 2013 haft mulighed for at søge pengene til projekter, der kan være med til at udvikle grøn teknologi.

Et af de projekter, der har fået støtte, bliver udført af Trafikselskabet Movia. Projekts mål er at sænke luftforurening fra busserne i København til glæde for især cyklister og fodgængere.

Læs også: Tid til at holde øje med millionerne til grøn omstilling

Miljøministeriet støtter med 6,1 mio. kroner, mens Københavns Kommune støtter med 1 mio. kroner.

”Stadig flere flytter til byerne, og det er oplagt at udvikle teknologi til at løse det voksende problem med luftforurening. Teknologier til ren luft har også et stort eksportpotentiale, for tendensen er global, og en del lande har kæmpe problemer med smog og forurening”, siger miljøminister Ida Auken.

Pengene til projekterne stammer fra Program for Grøn Teknologi, som uddeler penge til projekter inden for områderne kemi, vand og klimatilpasning, ressourcer og affald samt luft og støj.
 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

26.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

26.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Klimamål for SMV’er

Hvordan kommer man godt i gang med at sætte klimamål som SMV? Og hvordan arbejder man med at nå dem?

Dato

26.02.2026

Tid

09:00

Sted

Online

KLS PurePrint A/S
Event
Få adgang til den nyeste emballageviden

Vær blandt de første til at få den nye Hvidbog om cirkulær emballage, og få adgang den mest opdaterede viden om producentansvar, PPWR og emballagematerialer

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Industriens Hus, København

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Wefood: Verdens første madspildssupermarked fylder 10 år!

Folkekirkens Nødhjælp fejrer 10 års kamp mod madspild, når der torsdag den 26. februar afholdes jubilæums-event i Wefood Amager.

Dato

26.02.2026

Tid

13:00

Sted

Wefood, Amagerbrogade 117, 2300 København S.