Miljømesse er kun svagt mærket af krise

Den store miljøudstilling, Pollutec Horizons 2009 afholdes fra i morgen og ugen ud. Antallet af

Det er hverken bær eller lakrids, men granulat til spildevandsrensning. Producenten er det tyske MICRODYN-NADIR GmbH..

30.11.2009

CSR.dk

"Det er ikke et normalt år, også Pollutec er påvirket af krisen, men jeg er glad for, at det er miljø, som er langt mindre påvirket end andre områder, vi mister ikke udstillere, men services. Som det ser ud nu (oktober) er der tre færre udstillere, men til gengæld ti til 15 procent færre produkter/services. Det helt store problem er Italien,” siger Antoinette Viellard, Pollutec.

Hun tilføjer, at der er mange små, nye udstillere, men at de store har bestilt færre kvadratmeter. Blandt sektorerne kan nævnes energieffektivitet, bioteknologi, mobilitet i forhold til miljø og klima, ressource management samt etiske indkøb.
Pollutec Horizons 2009 finder sted i Paris-Nord Villepinte i Frankrig fra 1. til 4. december, hvor 1.500 udstillere forventes at tiltrække op mod 40.000 besøgende (sidste års besøgstal lå på godt 45.000)

EEP-Award’en
EEP (European Environmental Press) er en organisation af miljømagasiner fra 17 europæiske lande. Organisationen uddeler hvert år tre priser til de bedste miljøteknologiske produkter. Forudsætningen er, at de er markedsført tidligst i januar 2007. Nomineringen som fandt sted i september omfatter ti virksomheder, hvoraf Grundfos er det danske indslag. Det er første gang i flere år, at det er lykkedes en dansk virksomhed at opnå nominering. I forbindelse med nomineringen får EEP faglig bistand fra ingeniørorganisationen EFAEP.

De ti nominerede
Den ungarske virksomhed Bárczy Environmental Ltd. er nomineret for en innovativ og kosteffektiv filterteknik til brug i kompressorer, så udledning af olie til kloaksystemet undgås.

Filtrene fungerer ved tyngdekraft uden tilførsel af energi. Udstyret består af to dele: øverste del er en hydro-cyklon for frigivelse af overskydende luft og indsamling af kondensvand. Herfra løber vandet ud i den nederste vandbehandlingsenhed, hvor et filter opsuger olien.
Læs mere på iroda@barczy.hu

Bioenergi og CO2-fiksering med mikroalger
Det portugisiske Algafuel er nomineret for en prototype til CO2-fiksering (biologisk binding) af røggas. Prototypen er med succes afprøvet på en cementfabrik og er verdens første samling af systemer, der anvender integrerede tubulære photobioreaktorer til biomasse, i en skala der er stor nok til at have bevist sin brugbarhed. Teknologien kan bruges til andre industrier med udledning af CO2-emission.

Systemet bidrager til at mindske klimaændringer ved hjælp af CO2-binding fra industrielle processer og fremmer samtidig væksten af alger, som løbende kan bruges til fremstilling af anden generations- biobrændstoffer.
Læs mere på www.AlgaFuel.pt

Mekanisk afvanding af spildevandsslam
Baggrunden for nominering af denne schweiziske teknologi er, at brugen af spildevandsslam som gødning bliver mere og mere begrænset i Europa. Jo højere tørstofindholdet efter mekanisk afvanding er, jo lavere er brændstofforbrug og øvrige omkostninger ved bortskaffelse, dvs. transport og ekstra tørringsproces. Anlægget er en vandret presse, som gør det muligt at opnå et tørstofindhold på op til 45 procent sammenlignet med de 25-30 procent, som opnås med eksisterende teknologier.
Læs mere på www.bucherdrytech.com

Overfladerensning uden kemiske stoffer
CL 1000 High Power Laser system hedder denne tyske teknologi, som muliggør overfladerensning af en lang række materialer ved hjælp af laserlys. Selv store objekter som broer, højspændingsmaster og andre udendørs bygninger kan rengøres med denne metode. Energiforbruget er lavt, og man undgår spredning af giftige stoffer i miljø og arbejdsmiljø. Teknologien er udviklet af Cleanlaser.
Læs mere på www.cleanlaser.de

Lettere udnyttelse af geotermisk energi
GEOSAT Technology Ltd. er nomineret for GEOIntegra - en metode til opsporing af områder, som er særligt egnede til udvinding af geotermisk energi. Det sker ved opsporing af kulbrinter, minera-ler, vand og geotermiske anomalier. Den teknologiske tilgang er baseret på integration af satellit-billedbehandling (remote sensing) med geokemiske og geofysiske undersøgelser og geo-data-fortolkning. Den første fase består i evaluering af satellit-data til at definere specifikke områder for den efterfølgende analyse, geokemiske metoder og elektromagnetiske undersøgelser på stedet med henblik på kortlægning af de mest præcise boringspunkter.
Læs mere på www.geosat.info

Rensning af udstødningsgasser
Grundfos NoNox luftassisteret og sensorbaseret Urea Doseringspumpe 7,5 (UDA 7,5-S) hedder den danske nominerede.

NoNox-pumpen bruges i SCR-systemer (Selective Catalytic Reduction) til dieselkøretøjer. Pumpen tilfører en præcis mængde af reaktant, så NOx fra udstødningsgas fjernes.

Grundfos-systemet er udstyret med forskellige sensorer til at beregne den nøjagtige mængde reaktant som skal injiceres for et fjerne NOx’en. Det gør det muligt motorfabrikanter eller flådeejere at opfylde strenge NOx-emissionsniveau uden tungt og dyrt teknisk arbejde. Den kompakte Grundfos-løsning består af en unik kompakt-box med alle tilslutninger på den ene side, så den hurtigt kan monteres eller eftermonteres på dieselkøretøjer.
Læs mere på www.grundfos.com

Kemisk rengøring af MBR-renseanlæg
Det tyske MICRODYN-NADIR GmbH står bag en metode til rengøring af Membrane Bio Reactors (MBR). MBR er en avanceret teknologi til spildevandsrensning. Membranerne afviser bakterier og faste stoffer, således at spildevandet kan genanvendes direkte, fx til vanding, toiletskyl, industrielle formål osv.

Udfordringen er rengøring af membranerne, da porerne efterhånden blokeres af faste stoffer. Normalt anvendes kemikalier til formålet.

En nyudviklet mekanisk rensningsproces (BIO-CEL ®-MCP), som udnytter granulat kan nu integreres i MBR. Dette giver mulighed for en kemikaliefri drift og en betydelig flux-forøgelse.
Læs mere på www.microdyn-nadir.de

Vindturbine til husstandsbrug
Også nomineret er Nheowind 3D 100 and Nheowind 3D 50 – en vindturbine til husstandsbrug som er udviklet af det franske NHEOLIS. Vindturbinen er lille, både hvad angår effekt og fysisk størrelse. Det sidste betyder, at den kan bruges på en begrænset plads.
www.nheolis.com

Højovnsteknologi
Også nomineret er Finex ® teknologien, som er et alternativ til den traditionelle højovnsteknologi i metalproduktion. En teknologi, som nok har begrænsede anvendelsesmuligheder i Danmark. Teknologien er udviklet af Siemens VAI Metals Technologies.
Læs mere på www.siemens-vai.com

Rabtherm Energy Systems
Rabtherm / degrés bleus (en France)
Rabtherm er nomineret for Rabtherm / degrés bleus, som er et eksempel på den lidt forskellige tilgang til individuel vs kollektiv opvarmning. Rabtherm foreslår, at vi udnytter den varme luft, som hver vinter strømmer op af kloakkerne.
Til formålet har virksomheden udviklet et system, som kan anvendes til såvel opvarmning som køling.
Systemet består af en varmeveksler af rustfrit stål til anbringelse i kloakken, rørledninger til overførsel af varme til bygningen og en varmepumpe, i de fleste af projekterne, kombineret med en kedel.
Tilbagebetalingstiden er med en varmeveksler på 2-9 kW/kvm. beregnet til to til seks år.
Læs mere på www.rabtherm.com

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

MeetDenmark hjælper branchen med at navigere i de nye emballageregler

26.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Antallet af pant- og retursystemer i EU mere end fordobles frem mod 2030

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Internal Auditor Training

The aim of the course is to provide you with knowledge of the entire audit process and plenty of practice in delivering effective internal audits that create value for the organization.

Dato

28.05.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Konference om HR-jura og ansættelsesret

I samarbejde med Accura og SIRIUS Advokater byder JUC velkommen til årets store konference om HR-jura og ansættelsesret. Med fokus på temaer som løngennemsigtighed, jura og ledelse i forbindelse med masseafskedigelser, hjemmearbejde og neurodivergens på arbejdsmarkedet.

Dato

28.05.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Spectrum Kalvebod Brygge 10, 6. sal 1560 København V

Dansk Industri
Webinar
Bliv klar til ECGT-direktivet: Lev op til de skærpede krav om klimakommunikation

Fra september 2026 skal din virksomhed leve op til nye, skærpede regler for grøn markedsføring, når ECGT-direktivet bliver en del af dansk markedsføringslov. Er du klar til de nye regler – og ved du, hvor faldgruberne er? Tilmeld dig webinaret nu.

Dato

28.05.2026

Tid

13:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby