Miljømesse er kun svagt mærket af krise

Den store miljøudstilling, Pollutec Horizons 2009 afholdes fra i morgen og ugen ud. Antallet af

Det er hverken bær eller lakrids, men granulat til spildevandsrensning. Producenten er det tyske MICRODYN-NADIR GmbH..

30.11.2009

CSR.dk

"Det er ikke et normalt år, også Pollutec er påvirket af krisen, men jeg er glad for, at det er miljø, som er langt mindre påvirket end andre områder, vi mister ikke udstillere, men services. Som det ser ud nu (oktober) er der tre færre udstillere, men til gengæld ti til 15 procent færre produkter/services. Det helt store problem er Italien,” siger Antoinette Viellard, Pollutec.

Hun tilføjer, at der er mange små, nye udstillere, men at de store har bestilt færre kvadratmeter. Blandt sektorerne kan nævnes energieffektivitet, bioteknologi, mobilitet i forhold til miljø og klima, ressource management samt etiske indkøb.
Pollutec Horizons 2009 finder sted i Paris-Nord Villepinte i Frankrig fra 1. til 4. december, hvor 1.500 udstillere forventes at tiltrække op mod 40.000 besøgende (sidste års besøgstal lå på godt 45.000)

EEP-Award’en
EEP (European Environmental Press) er en organisation af miljømagasiner fra 17 europæiske lande. Organisationen uddeler hvert år tre priser til de bedste miljøteknologiske produkter. Forudsætningen er, at de er markedsført tidligst i januar 2007. Nomineringen som fandt sted i september omfatter ti virksomheder, hvoraf Grundfos er det danske indslag. Det er første gang i flere år, at det er lykkedes en dansk virksomhed at opnå nominering. I forbindelse med nomineringen får EEP faglig bistand fra ingeniørorganisationen EFAEP.

De ti nominerede
Den ungarske virksomhed Bárczy Environmental Ltd. er nomineret for en innovativ og kosteffektiv filterteknik til brug i kompressorer, så udledning af olie til kloaksystemet undgås.

Filtrene fungerer ved tyngdekraft uden tilførsel af energi. Udstyret består af to dele: øverste del er en hydro-cyklon for frigivelse af overskydende luft og indsamling af kondensvand. Herfra løber vandet ud i den nederste vandbehandlingsenhed, hvor et filter opsuger olien.
Læs mere på iroda@barczy.hu

Bioenergi og CO2-fiksering med mikroalger
Det portugisiske Algafuel er nomineret for en prototype til CO2-fiksering (biologisk binding) af røggas. Prototypen er med succes afprøvet på en cementfabrik og er verdens første samling af systemer, der anvender integrerede tubulære photobioreaktorer til biomasse, i en skala der er stor nok til at have bevist sin brugbarhed. Teknologien kan bruges til andre industrier med udledning af CO2-emission.

Systemet bidrager til at mindske klimaændringer ved hjælp af CO2-binding fra industrielle processer og fremmer samtidig væksten af alger, som løbende kan bruges til fremstilling af anden generations- biobrændstoffer.
Læs mere på www.AlgaFuel.pt

Mekanisk afvanding af spildevandsslam
Baggrunden for nominering af denne schweiziske teknologi er, at brugen af spildevandsslam som gødning bliver mere og mere begrænset i Europa. Jo højere tørstofindholdet efter mekanisk afvanding er, jo lavere er brændstofforbrug og øvrige omkostninger ved bortskaffelse, dvs. transport og ekstra tørringsproces. Anlægget er en vandret presse, som gør det muligt at opnå et tørstofindhold på op til 45 procent sammenlignet med de 25-30 procent, som opnås med eksisterende teknologier.
Læs mere på www.bucherdrytech.com

Overfladerensning uden kemiske stoffer
CL 1000 High Power Laser system hedder denne tyske teknologi, som muliggør overfladerensning af en lang række materialer ved hjælp af laserlys. Selv store objekter som broer, højspændingsmaster og andre udendørs bygninger kan rengøres med denne metode. Energiforbruget er lavt, og man undgår spredning af giftige stoffer i miljø og arbejdsmiljø. Teknologien er udviklet af Cleanlaser.
Læs mere på www.cleanlaser.de

Lettere udnyttelse af geotermisk energi
GEOSAT Technology Ltd. er nomineret for GEOIntegra - en metode til opsporing af områder, som er særligt egnede til udvinding af geotermisk energi. Det sker ved opsporing af kulbrinter, minera-ler, vand og geotermiske anomalier. Den teknologiske tilgang er baseret på integration af satellit-billedbehandling (remote sensing) med geokemiske og geofysiske undersøgelser og geo-data-fortolkning. Den første fase består i evaluering af satellit-data til at definere specifikke områder for den efterfølgende analyse, geokemiske metoder og elektromagnetiske undersøgelser på stedet med henblik på kortlægning af de mest præcise boringspunkter.
Læs mere på www.geosat.info

Rensning af udstødningsgasser
Grundfos NoNox luftassisteret og sensorbaseret Urea Doseringspumpe 7,5 (UDA 7,5-S) hedder den danske nominerede.

NoNox-pumpen bruges i SCR-systemer (Selective Catalytic Reduction) til dieselkøretøjer. Pumpen tilfører en præcis mængde af reaktant, så NOx fra udstødningsgas fjernes.

Grundfos-systemet er udstyret med forskellige sensorer til at beregne den nøjagtige mængde reaktant som skal injiceres for et fjerne NOx’en. Det gør det muligt motorfabrikanter eller flådeejere at opfylde strenge NOx-emissionsniveau uden tungt og dyrt teknisk arbejde. Den kompakte Grundfos-løsning består af en unik kompakt-box med alle tilslutninger på den ene side, så den hurtigt kan monteres eller eftermonteres på dieselkøretøjer.
Læs mere på www.grundfos.com

Kemisk rengøring af MBR-renseanlæg
Det tyske MICRODYN-NADIR GmbH står bag en metode til rengøring af Membrane Bio Reactors (MBR). MBR er en avanceret teknologi til spildevandsrensning. Membranerne afviser bakterier og faste stoffer, således at spildevandet kan genanvendes direkte, fx til vanding, toiletskyl, industrielle formål osv.

Udfordringen er rengøring af membranerne, da porerne efterhånden blokeres af faste stoffer. Normalt anvendes kemikalier til formålet.

En nyudviklet mekanisk rensningsproces (BIO-CEL ®-MCP), som udnytter granulat kan nu integreres i MBR. Dette giver mulighed for en kemikaliefri drift og en betydelig flux-forøgelse.
Læs mere på www.microdyn-nadir.de

Vindturbine til husstandsbrug
Også nomineret er Nheowind 3D 100 and Nheowind 3D 50 – en vindturbine til husstandsbrug som er udviklet af det franske NHEOLIS. Vindturbinen er lille, både hvad angår effekt og fysisk størrelse. Det sidste betyder, at den kan bruges på en begrænset plads.
www.nheolis.com

Højovnsteknologi
Også nomineret er Finex ® teknologien, som er et alternativ til den traditionelle højovnsteknologi i metalproduktion. En teknologi, som nok har begrænsede anvendelsesmuligheder i Danmark. Teknologien er udviklet af Siemens VAI Metals Technologies.
Læs mere på www.siemens-vai.com

Rabtherm Energy Systems
Rabtherm / degrés bleus (en France)
Rabtherm er nomineret for Rabtherm / degrés bleus, som er et eksempel på den lidt forskellige tilgang til individuel vs kollektiv opvarmning. Rabtherm foreslår, at vi udnytter den varme luft, som hver vinter strømmer op af kloakkerne.
Til formålet har virksomheden udviklet et system, som kan anvendes til såvel opvarmning som køling.
Systemet består af en varmeveksler af rustfrit stål til anbringelse i kloakken, rørledninger til overførsel af varme til bygningen og en varmepumpe, i de fleste af projekterne, kombineret med en kedel.
Tilbagebetalingstiden er med en varmeveksler på 2-9 kW/kvm. beregnet til to til seks år.
Læs mere på www.rabtherm.com

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.03.2026CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

30.03.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København