Miljøentreprenør under Mexicos sol

37-årige Flemming Jørgensen forventer salgssucces af danske solfangere til bedre stillede mexicanere. Endnu er der dog holdninger, der skal bearbejdes.

Flemming Jørgensen med solvarmeanlægget. I beholderen opbevares det solopvarmede vand..

14.03.2008

CSR.dk

”Den mexicanske forbrugers miljøbevidsthed afhænger helt og holdent af dennes socialklasse. Alligevel går mine potentielle kunder fra den bedre stillede middelklasse mere op i en ny bil. Og de finder mit solfanger-system til 15.000 kroner dyrt”.

Det siger den 37-årige Flemming Jørgensen, som er uddannet ingeniør og i 2006 bosatte sig i Mexico City med sin mexicanske kone og ægteparrets to børn. Han importerer det dansk-byggede solfanger-system, Batec.

Den hurdle, det er at blive registreret importør i Mexico, tog ifølge Flemming Jørgensen det meste af et år. Men i dag er han gået i gang med den langt sværere fase, nemlig bearbejdelsen af de potentielle kunders miljøbevidsthed.

”Min udfordring er at overbevise dem om, at solfanger-opvarming er en god investering, der betaler sig hjem på fire år. Men de opfatter prisen på 15.000 kr. som pebret. Den holdning må jeg så forsøge at ændre på hen ad vejen,” siger Flemming Jørgensen.

Han overvejede i opstarten at bruge billigere mexicanske solfangere, men er endt med Herfølge-firmaet Batec på grund af bedre kundeservice, og som han siger ”for ikke at gøre mig afhængig af en mexicansk konkurrent.”

Mange aktører, men ingen konkurrence
Hjemmekontoret er udskiftet med udekontor og værksted i millionbyen Mexico City, hvor han kører rundt til sin kundekreds. Annoncering er han lige begyndt på – og en eventuel lokal partner kommer, hvis han kommer, siger han. Indtil videre har han kun installeret ét solfangersystem. Hvad angår det praktiske arbejde, hyrer han lokale blikkenslagere til installationen.

”Personlige kontakter er alfa omega i Mexico. Målet er at kunne leve af det i løbet af 2008. Jeg satser på solfangere til 1-familiehuse, og min løsning betaler sig hjem på fire år og holder i 20. Her er masser af mindre aktører som jeg, men reelt ingen konkurrence”.

Officiel dansk håndsrækning
Eksportindsatsen i Mexico er understøttet fra officielt hold, således var regentparret samt økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) fra den 18. til den 22. februar på officielt statsbesøg i Mexico som led i et dansk erhvervsfremstød. I perioden 1999-2007 har Danmark ligget på en 6. plads blandt EU-landene i forhold til investeringer i Mexico. Regentparret åbnede blandt andet en ny Grundfos-fabrik i Mexico.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

15.12.2025Forenede Service

Sponseret

Kokkenes Køkken fordobler økologien i fire kantiner – uden meromkostninger

15.12.2025CSR.dk

Klimaforandringer skaber voksende udfordringer for alt fra Formel 1 til maratonløb

15.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Nyt år, nye grønne rutiner: Tænk klimaet ind i nytårsambitionerne

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J