Miljøentreprenør under Mexicos sol

37-årige Flemming Jørgensen forventer salgssucces af danske solfangere til bedre stillede mexicanere. Endnu er der dog holdninger, der skal bearbejdes.

Flemming Jørgensen med solvarmeanlægget. I beholderen opbevares det solopvarmede vand..

14.03.2008

CSR.dk

”Den mexicanske forbrugers miljøbevidsthed afhænger helt og holdent af dennes socialklasse. Alligevel går mine potentielle kunder fra den bedre stillede middelklasse mere op i en ny bil. Og de finder mit solfanger-system til 15.000 kroner dyrt”.

Det siger den 37-årige Flemming Jørgensen, som er uddannet ingeniør og i 2006 bosatte sig i Mexico City med sin mexicanske kone og ægteparrets to børn. Han importerer det dansk-byggede solfanger-system, Batec.

Den hurdle, det er at blive registreret importør i Mexico, tog ifølge Flemming Jørgensen det meste af et år. Men i dag er han gået i gang med den langt sværere fase, nemlig bearbejdelsen af de potentielle kunders miljøbevidsthed.

”Min udfordring er at overbevise dem om, at solfanger-opvarming er en god investering, der betaler sig hjem på fire år. Men de opfatter prisen på 15.000 kr. som pebret. Den holdning må jeg så forsøge at ændre på hen ad vejen,” siger Flemming Jørgensen.

Han overvejede i opstarten at bruge billigere mexicanske solfangere, men er endt med Herfølge-firmaet Batec på grund af bedre kundeservice, og som han siger ”for ikke at gøre mig afhængig af en mexicansk konkurrent.”

Mange aktører, men ingen konkurrence
Hjemmekontoret er udskiftet med udekontor og værksted i millionbyen Mexico City, hvor han kører rundt til sin kundekreds. Annoncering er han lige begyndt på – og en eventuel lokal partner kommer, hvis han kommer, siger han. Indtil videre har han kun installeret ét solfangersystem. Hvad angår det praktiske arbejde, hyrer han lokale blikkenslagere til installationen.

”Personlige kontakter er alfa omega i Mexico. Målet er at kunne leve af det i løbet af 2008. Jeg satser på solfangere til 1-familiehuse, og min løsning betaler sig hjem på fire år og holder i 20. Her er masser af mindre aktører som jeg, men reelt ingen konkurrence”.

Officiel dansk håndsrækning
Eksportindsatsen i Mexico er understøttet fra officielt hold, således var regentparret samt økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K) fra den 18. til den 22. februar på officielt statsbesøg i Mexico som led i et dansk erhvervsfremstød. I perioden 1999-2007 har Danmark ligget på en 6. plads blandt EU-landene i forhold til investeringer i Mexico. Regentparret åbnede blandt andet en ny Grundfos-fabrik i Mexico.

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København