Miljø-innovation hædret i Lyon

I forbindelse med miljømessen Pollutec i Lyon hædrede 17 europæiske miljømagasiner tre eksempler på gedigen og perspektivrig miljøteknologi. De tre priser spredte sig over biobrændselsteknologi, spildevandsrensning og genanvendelse.

16.02.2009

CSR.dk

Forud for miljømesen Pollutec havde EEP (European Environmental Press), som består af 17 europæiske miljømagasiner, i et tæt løb mellem et stort antal kandidater valgt en guld- en sølv- og en bronzevinder.

Guld til spildevandsrensning
Guldet gik til det belgiske firma LabMET for udviklingen af BioPAD - en katalysator ved udskilning af palladium-ioner på overfladen af bakterier. Teknologien kan anvendes til effektiv fjernelse af blandt andet kloropløsninger, pesticider og PCB i spildevand, slam og forurenet luft. Hertil kommer, at produktionen af BioPAD er simpel og omkostningerne lave.

Ny bioethanol-teknologi
Det finske St1 Biofuels har udviklet og patenteret en metode til fremstilling af bioethanol på grundlag af affald (Etanolix®). For den idé kunne virksomheden rejse hjem med sølvmedaljen. Metoden indebærer et stærkt nedsat transportbehov – ikke mindst i lande med store afstande.
Selve produktet er et lille, relativt billigt anlæg som kan anvendes lokalt til produktion af bioethanol. På basis af affald fremstilles bioethanol, som ikke er klar til brug (alkoholprocenten er 80-95). Den nu stærkt reducerede mængde transporteres til større anlæg, hvor behandlingen fuldføres.
Etanolix kan bruges til behandling af affald fra fødevareindustrien, og biprodukterne er henholdsvis dyrefoder og gødning.

Bedre genanvendelse
En miljøteknologi, som er udviklet af den ret nye, ungarske virksomhed, PannonJet, fik tildelt en bronzemedalje. Virksomhedens teknologi betyder, at gummi produceret af genanvendte dæk får en langt højere værdi.
Materialet nedbrydes til fint pulver ved hjælp af vandstråler under højt tryk. Processen indebærer, at man kan foretage en fuld revulkanisering uden først at devulkanisere. Vandet genanvendes den ene gang efter den anden, og de sparede processer betyder et lavere energiforbrug.
www.csr.dk/miljo

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København