Michelin sætter ny rekord med dæk lavet af 71% bæredygtige materialer

En række af verdens store dækfirmaer arbejder i disse år målrettet mod en fremtid, hvor bilers dæk er lavet helt af genanvendelige og genbrugsmaterialer. Ikke mindst Michelin, der i sommer testkørte et nyt dæk, der består af 71% bæredygtige materialer. Herunder carbon black og metaller udvundet fra udtjente dæk, genanvendt PST-plast fra flasker og bionedbrydelige materialer som hø, appelsinskaller og risskaller. En ny rekord for Michelin.

Foto: Michelin

14.11.2024

CSR.dk

Det skete med en Porsche GT4 e-Performance, der dermed bidrog til endnu en gang at løfte barren på vejen mod det 100% bæredygtige bildæk. Se evt. video på Twitter.

Netop det, at det var en højtydende, fuldelektrisk sportsvogn fra Porsche, der indtog Michelins testbane på det nye sæt dæk, understreger en vigtig pointe: Det er nemlig ikke i sig selv nok at udvikle dæk lavet af mere bæredygtige materialer. Fremtidens gradvist mere bæredygtige dæk skal også kunne levere samme – hvis ikke bedre - egenskaber end de dæk, vi kender i dag. Blandt andet i form af sikre egenskaber under maksimalt pres og lang holdbarhed. 

Dertil kommer, at det er et afgørende mål for Michelins indsats, at dæk lavet af bæredygtige kilder som genanvendte materialer, affaldsbiomase, mm. kan skaleres til masseproduktion og ikke kun produceres i små serier eller enkelte dækmodeller.

I dag beskæftiger Michelins globale forskning- og udviklingsteam mere end 6.000 ingeniører, kemikere og forskere i arbejdet med at udvikle fremtidens, 100% bæredygtige dæk. Hver år investerer selskabet mere end 1 mia. Euro i forskning og udvikling.

Vedlagt et par billeder, hvis dette kunne være en lille historie.

For mere om Michelins arbejde med at udvikle dæk af stadig flere bæredygtige materialer, se venligst her.

- EHS

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online