Messi som ambassadør for bæredygtig turisme

Lionel Messi er blevet udpeget som ambassadør for ansvarlig turisme af FN’s organisation på området, UNWTO, for at kunne hjælpe med at sprede budskabet om de positive værdier ved at rejse med omtanke.

Udnævnelsen af Lionel Messi som ambassadør for ansvarlig turisme fandt sted på Barcelonas hjemmebane Camp Nou, hvor generalsekretær for UNWTO, Zurab Pololikashvili, overrakte argentineren det synlige bevis på rollen. Foto: UNWTO/Germán Parga-FCB.

16.04.2018

CSR.dk

Manden mange betragter som verdens bedste fodboldspiller lige nu, argentinske Lionel Messi, har fået en ny rolle som supplement til udfoldelserne på FC Barcelonas midtbane. FN-organet World Tourism Organization, UNWTO, har udpeget megastjernen til ambassadør for ansvarlig turisme.

Læs også: Ny rapport guider turismebranchen til at blive mere cirkulær

I forbindelse med udnævnelsen peger generalsekretær for UNWTO, Zurab Pololikashvili, på, at Lionel Messi med sin status i den internationale sportsverden, hvor han gennem mere end 10 år har høstet stribevis af titler med sin klub, kan være med til at understøtte organisationens budskab.

”Messi er en unik sportsmand og et eksempel på, hvordan viljestyrke og konstant arbejde giver gode resultater. Det er stor ære, at Messi repræsenterer UNWTO sammen med andre velkendte personligheder for at promovere de positive værdier og fordele, ansvarlig turisme indebærer”, sagde han.

Lionel Messi slutter sig til den tidligere Real Madrid-anfører Fernando Hierro og trænerlegenden Vicente del Bosque som de udvalgte profiler, der skal ”afspejle sammenhængen mellem sport og turisme, og den ansvarlige turismes transformerende kraft i samfundet”, som det hedder.

”[UNWTO] arbejder for at turisme kan være en kilde til udvikling og jeg er meget glad for at være med til at promovere ansvarlig turisme. Gennem mine rejser har jeg lært meget om andre kulturer og samfund, og om andre måder at se verden på, hvilket jeg mener er meget berigende”, siger hovedpersonen selv.

Læs også: Sådan vil Goodwings gøre rejsebranchen mere bæredygtig

Selve annonceringen af Messi som ambassadør fandt sted lørdag d. 7. april på Barcelonas hjemmebane Camp Nou, umiddelbart efter at Barça havde nedlagt Leganés med 3-1, meget passende på et hattrick af netop Lionel Messi.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg