Mere grøn energi i Danmark, men også mere transport

Dansk energi er blevet grønnere. Det gælder dog ikke transporten, som trækker udviklingen i den forkerte retning.

23.09.2008

CSR.dk

Den andel af danskernes energi, der kommer fra vedvarende energikilder som vindmøller og biomasse, er steget med knap ti procent på blot ét år. Det viser Energistyrelsens energistatistik for 2008. I 2007 udgjorde vedvarende energi 17 procent af det samlede korrigerede energiforbrug, imod 15,6 procent i 2006.

”Det er en markant forbedring af vores andel af vedvarende energi. Det er et vigtigt skridt på vejen mod vores mål om, at 20 procent af vores energiforbrug skal komme fra vedvarende energi i 2011,” siger klima- og energiminister Connie Hedegaard, der understreger, at tallene er for 2007, altså inden energiaftalen i februar.

Det er den endelige energistatistik for 2007, der netop er udkommet. I modsætning til den foreløbige statistik fra foråret kan man her se, hvordan energiforbruget og CO2-udslippet fordeler sig på de enkelte sektorer i samfundet. Tendensen er klar, men ikke overraskende: Det er transportsektoren, der i begge tilfælde skiller sig markant negativt ud.

Transport gør det samlede resultat negativt
Ser man på alle andre områder tilsammen (dvs. ekskl. transportsektoren) er det samlede energiforbrug faldet. Det gælder for eksempel produktionserhvervene, som bruger 1,6 procent mindre energi og handels- og serviceerhvervene, hvor energiforbruget er faldet 1,5 procent. Samtidig stiger energieffektiviteten fortsat.

Transportsektoren trækker imidlertid forbrug og udslip op. Her er energiforbruget steget fire procent, og dermed ender det samlede bruttoenergiforbrug med en stigning på 1,4 procent. Det samme gælder CO2-udslippet, hvor de faktiske udledninger faldt knap otte procent. Men transporten trækker op i regnskabet.

Det viser med al tydelighed, hvor vigtigt det er at gøre en indsats på transportområdet. Trafikken er vores akilleshæl. Derfor arbejder regeringen også netop nu på en strategi for, hvordan CO2-udledningen fra transportsektoren kan begrænses, siger Connie Hedegaard.

Grøn strøm
Energistatistikken viser samtidig, at næsten en tredjedel af den danske strøm er blevet grøn. I 2007 udgjorde vedvarende energi 29,3 procent af den danske el-forsyning. Den gode udvikling kommer til at fortsætte:

”Det er jo derfor, at vi i foråret har lavet en bred energiaftale med ambitiøse mål for vedvarende energi og energibesparelser. Vi sætter nye vindmølleparker mellem Anholt og Djursland, som skal levere 400 MW fra 2012. Om godt et år vil møllerne snurre på Horns Rev II, og senest i 2011 skal Rødsand II levere strøm. Danmark skal fortsat være i front. Nu er det vigtigt, at vi også får styr på transportens CO2-udledning,” siger Connie Hedegaard.

Se graf over udviklingen i vedvarende energi i Danmark på Klima- og Energiministeriets hjemmeside: www.kemin.dk.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

22.05.2025CSR.dk

Frej skyder nyt partnerskab i gang: Vi skal sikre Danmark en førerposition i regenerativt landbrug

22.05.2025CSR.dk

Plastprisen 2025 går til genanvendelse af stikkontakter

22.05.2025CSR.dk

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

20.05.2025Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Kaffens værdi overstiger langt fra det den koster

20.05.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Den 4-dobbelte bundlinje

16.05.2025CSR.dk

Danica skruer bissen på overfor energisektoren

16.05.2025CSR.dk

Ny AI skal nudge dig til at spise grønnere

16.05.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis er udvalgt til Børsen Bæredygtig for tredje år i træk med fokus på genanvendte tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Webinar
Affaldsforbrændingens nye afgifter, kvoter og prislofter

– hvad betyder de nye rammebetingelser for anlæggene, affaldsproducenterne og input til anlæggene?

Dato

22.05.2025

Tid

12:30

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

27.05.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - København

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

27.05.2025

Tid

09:00

Sted

København

Dakofa
Seminar
HYBRID-SEMINAR Problematiske adgangsveje - giver flere spande flere problemer?

Hvad er de gængse udfordringer med problematiske adgangsveje og har udrulningen af de 10 fraktioner skabt nye problemer? Deltag og bliv klogere på mulige løsninger.

Dato

27.05.2025

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

SUSTAINX ApS
Webinar
Strategisk ESG kommunikation: Har du dokumentationen på plads?

Vær med når vores senior ESG-rådgiver, Oscar Haumann tirsdag d. 27. maj kl. 13.05 giver sine anbefalinger til, hvordan I sikrer forretningsværdien af jeres bæredygtighedsarbejde gennem veldokumenteret og lovgivningsmæssigt funderet ESG-kommunikation.

Dato

27.05.2025

Tid

13:05

Sted

Online

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

28.05.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby