Mere end 200 nationer vil eliminere plastforurening i havene

I sidste uge blev medlemslandene i FN's miljøforsamling enige om, at der skal sættes en stopper for plastik i havene verden over.

Fortsætter vi med at smide ligeså meget plast i havene, som vi gør nu, kan vi risikere, at der inden år 2050 er mere plastik end fisk i verdens have..

12.12.2017

CSR.dk

Og fortsætter dette, vil der ifølge FN’s Miljøprogram og Ellen MacArthur Fonden være mere plast end fisk i havet inden 2050.

For at ændre på den udvikling valgte intet mindre end 200 lande i sidste uge at skrive under på en FN-resolution, der skal sætte en stopper for plastik i verdenshavene.

"Med aftalen skal vi udforske et juridisk bindende instrument og andre foranstaltninger, og det vil ske på internationalt plan i løbet af de næste 18 måneder”, siger Vidar Helgesen, miljøminister i Norge, til Reuters.

I Norge, som er et af de lande, der har iværksat beslutningen, har man for i løbet af i år opdaget nogle af de konsekvenser, der er ved plastforurening i havene:

”For nylig fandt vi mikroplast i muslinger, og i januar måned strandede en sjælden hval på en strand på grund af udmattelse, og som man derfor var nødt til at slå ihjel. I dens mave fandt man 30 plastikposer”, siger Vidar Helgesen til Reuters.

Betydelige fremskridt hos flere nationer
Kina er den største producent af plastaffald, men her man begyndt at gøre en indsats for at skære ned, lyder det fra Erik Solheim, leder af United Nations Environment Programme.

”Hvis der er en nation, der i øjeblikket ændrer sig hurtigere end nogen anden, så er det Kina. Regeringens hastighed og beslutsomhed om at ændre sig er enorm”.

Med sidste uges beslutning blev landene enige om at begynde at overvåge mængden af ​​plastik, der bliver sat i havet.

Læs også: Nyt initiativ skal gøre plastforbrug cirkulært

"Selv om dette ikke er en traktat, kan vi alligevel se betydelige fremskridt rundt omkring. Således har 39 lande meddelt, at de vil forpligte sig til at reducere mængden af den plastik, der ryger i havene”, fortæller Sam Barrat, chef for Public Advocacy and Communications hos FN, til Reuters.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

Du har klimaregnskabet. Men har du planen for at reducere dine udledninger?

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

25.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

25.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 55001 Intern Auditor

Formålet med ISO 55001 Intern Auditor kurset er at give dig forståelse for et procesorienteret ledelsessystem, auditprocessen og din rolle som intern auditor. Du bliver introduceret for værktøjer til auditering og bliver i stand til at planlægge, udføre og afrapportere interne audits af dit asset management ledelsessystem med henblik på at sikre optimalt udbytte for din virksomhed.

Dato

25.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København