Mere end 200 nationer vil eliminere plastforurening i havene

I sidste uge blev medlemslandene i FN's miljøforsamling enige om, at der skal sættes en stopper for plastik i havene verden over.

Fortsætter vi med at smide ligeså meget plast i havene, som vi gør nu, kan vi risikere, at der inden år 2050 er mere plastik end fisk i verdens have..

12.12.2017

CSR.dk

Og fortsætter dette, vil der ifølge FN’s Miljøprogram og Ellen MacArthur Fonden være mere plast end fisk i havet inden 2050.

For at ændre på den udvikling valgte intet mindre end 200 lande i sidste uge at skrive under på en FN-resolution, der skal sætte en stopper for plastik i verdenshavene.

"Med aftalen skal vi udforske et juridisk bindende instrument og andre foranstaltninger, og det vil ske på internationalt plan i løbet af de næste 18 måneder”, siger Vidar Helgesen, miljøminister i Norge, til Reuters.

I Norge, som er et af de lande, der har iværksat beslutningen, har man for i løbet af i år opdaget nogle af de konsekvenser, der er ved plastforurening i havene:

”For nylig fandt vi mikroplast i muslinger, og i januar måned strandede en sjælden hval på en strand på grund af udmattelse, og som man derfor var nødt til at slå ihjel. I dens mave fandt man 30 plastikposer”, siger Vidar Helgesen til Reuters.

Betydelige fremskridt hos flere nationer
Kina er den største producent af plastaffald, men her man begyndt at gøre en indsats for at skære ned, lyder det fra Erik Solheim, leder af United Nations Environment Programme.

”Hvis der er en nation, der i øjeblikket ændrer sig hurtigere end nogen anden, så er det Kina. Regeringens hastighed og beslutsomhed om at ændre sig er enorm”.

Med sidste uges beslutning blev landene enige om at begynde at overvåge mængden af ​​plastik, der bliver sat i havet.

Læs også: Nyt initiativ skal gøre plastforbrug cirkulært

"Selv om dette ikke er en traktat, kan vi alligevel se betydelige fremskridt rundt omkring. Således har 39 lande meddelt, at de vil forpligte sig til at reducere mængden af den plastik, der ryger i havene”, fortæller Sam Barrat, chef for Public Advocacy and Communications hos FN, til Reuters.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

23.10.2026CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

22.10.2026CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

26.10.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense