Mens EU-lov er på vej, finder møbelbranchen selv bæredygtighedsløsninger

EU er på vej med et fælles regelsæt, som vil gøre bæredygtige produkter til normen. Men standarderne er blot ved at blive formuleret, og det kan man mærke i møbelbranchen, der i stedet tyr til eksisterende mærkningsordninger for at blive grønnere.

Selvom der mangler samlede regelsæt og standarder for dokumentation, arbejder den danske møbelbranche videre med bæredygtighedsarbejdet med forskellige mærkningsordninger. Foto: 123rf.com..

17.10.2023

CSR.dk

Er sædet på din stol gået i stykker, kan du aflevere den hos møbelproducenten, som reparerer sædet for dig. Og dit nye spisebord er lavet af træ, som er FSC-certificeret, så du har garanti for, at det kommer fra en bæredygtigt drevet skov.

Over 80 procent af møbelvirksomheder arbejder på forskellige måder for at gøre deres produkter mere cirkulære og mindre klimabelastende. Det viser en ny undersøgelse, der er foretaget af analysefirmaet Epinion for Træ- og Møbelindustrien.

Men samtidig svarer 46 procent af respondenterne, at de ikke dokumenterer bæredygtighed i forhold til produktudvalget.

Og det er der god grund til.

Læs også: Rapport: Op mod 44 procent af det træ, der fældes i Danmark, kan ikke spores

Der findes nemlig et hav af miljømærkninger, nationale mærkningsordninger og former for livscyklusdeklarationer, som på hver deres måde dokumenterer bæredygtighed.

”En møbelvirksomhed kan blive bedt om mere end 10 forskellige mærknings- eller certificeringsordninger, afhængigt af kundernes fokus eller land. Det kan en enkelt virksomhed ikke honorere, og det haster med at få fælles, ensartede og gennemførlige regler og standarder for dokumentation. Det vil gøre det nemmere for virksomhederne, skaffe dem en konkurrencefordel og give kunderne et sammenligneligt grundlag for at træffe bæredygtige valg,” siger Lærke Flader, der er branchedirektør i Træ- og Møbelindustrien.

Proaktiviteten er imponerende
Det er man tilsyneladende opmærksom på i EU, der er på vej med et regelsæt i EcoDesign-forordningen, som skal sætte nye standarder for møbelprodukter.

Regelsættet har dog lang vej endnu, da standarderne endnu ikke er formulerede. Og mens møbelbranchen venter, viser undersøgelsen, at virksomhederne forsætter deres dokumentationsarbejde.

43 procent har eksempelvis planer om at blive FSC-certificerede, 30 procent vil bruge det europæiske miljømærke Blomsten, og 17 procent vil gå i gang med at udarbejde miljøvaredeklarationer.

Og det er opløftende, mener Lærke Flader.

”Møbelbranchen arbejder seriøst og meget bredt med at nedbringe klimaaftryk og blive mere cirkulær. Branchen påtager sig et stort ansvar, og set i lyset af, at der lige nu hverken er lovgivning eller fælles rammer for, hvordan virksomhederne skal dokumentere produkternes bæredygtighed, så er det meget imponerende, at så mange er godt i gang,” siger hun.

Læs også: Brancheforening: Træmangel skaber klimaproblemer

Offentlige indkøb skubber på vej
Langt hovedparten af den danske møbelbranche – over 83 procent – har en klar forventning om, at det bliver værdifuldt at arbejde med bæredygtighed i fremtiden, og virksomhederne forventer klare konkurrencemæssige fordele og øget efterspørgsel fra deres kunder.

Her og nu oplever blot 60 procent af møbelbranchen, at deres kunder stiller krav om bæredygtighed, og ofte er det store kunder som kommuner eller indkøbere til kontor- og hotelindretninger. Det er de samme typer kunder, som også er konsekvente og vælger leverandører fra, hvis de ikke kan leve op til deres krav.

”De offentlige indkøb er en stor spiller, og de skal skubbe på efterspørgslen af klimavenlige og cirkulære produkter og dokumentation af dem. De har et klart medansvar for, at der er et marked for genbrugsmøbler, kvalitetsmøbler med lang holdbarhed og ikke kun have fokus på et produkts pris,” siger branchedirektøren.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

05.03.2026Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online