Menneskehedens ressourcekvote er opbrugt -– for i år

Fra i dag er der underskud på kontoen over menneskets forbrug af Jordens ressourcer; vi har brugt mere end vores planet kan genskabe på et år.

Menneskeheden har opbrugt Jordens ressourcekvote for 2015. .

13.08.2015

CSR.dk

Tænketanken Global Footprint Network (GFN) har siden 2006 beregnet det, de kalder Earth Overshoot Day. Den er defineret som dagen, hvor menneskehedens årlige forbrug af planetens ressourcer -– frugt og grønt, kød, fisk, træ, bomuld til tøj og ikke mindst udslip af CO2 -– overstiger den mængde, Jorden kan nå at regenerere på et år, skriver The Guardian.

Læs også: FN: Virksomhederne skal også bidrage til udvikling

Og den dag har vi altså nået i dag, torsdag d. 13. august.

Det er seks dage tidligere end sidste år, og over halvanden måned tidligere end i 2006, hvor GFN som nævnt startede sine beregninger.

Det betyder i runde tal at menneskeheden pt. bruger 1,6 jordkloder om året. GFN estimerer, at vores forbrug begyndte at overstige Jordens kapacitet starten af 1970’erne, og med en fremskrivning af den nuværende udvikling rammer vi to planeter om året omkring 2030.

Resultatet af dette ’økologiske underskud’ er ifølge GFN klart: skovrydning, jorderosion, udtømning af vandressourcer og akkumulation af drivhusgasser i atmosfæren.

”"Problemet er ikke underskuddet i sig selv, men at det er uholdbart i det lange løb. Selvom vi er i minus, så gør vi slet ikke nok for at få os tilbage på sporet. Problemet er psykologisk – det er en basal fysisk lov, vi på en eller anden måde overser",” siger præsident for GFN, Mathis Wackernagel, til The Guardian.

Han henter dog håb i de seneste udmeldinger fra USA og Kina, der har indgået aftaler på et hidtil ’uhørt’ niveau, og sætter sin lid til at klimakonferencen COP21 i Paris sidst på året vil føre til mere konkrete fremskridt.

”Læs også: Verden er endnu langt fra at nå FN’s klimamål

"De to største udledere af CO2 er begyndt at samarbejde og G20-lederne har anerkendt, at vi må vinke farvel til fossile brændstoffer inden udgangen af dette århundrede - selvom det er lidt for sent i min optik",” slutter Mathis Wackernagel.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

19.06.2026CSR.dk

Din elbil eller Googles datacenter? Hvem skal først i køen til elnettet?

18.06.2026Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt samarbejde: Aktører i byggeriet vil bidrage til større biodiversitetshensyn i skovene

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

2030-klimamål hænger i en tynd tråd uden nye indsatser

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J