Menneskehedens ressourcekvote er opbrugt -– for i år

Fra i dag er der underskud på kontoen over menneskets forbrug af Jordens ressourcer; vi har brugt mere end vores planet kan genskabe på et år.

Menneskeheden har opbrugt Jordens ressourcekvote for 2015. .

13.08.2015

CSR.dk

Tænketanken Global Footprint Network (GFN) har siden 2006 beregnet det, de kalder Earth Overshoot Day. Den er defineret som dagen, hvor menneskehedens årlige forbrug af planetens ressourcer -– frugt og grønt, kød, fisk, træ, bomuld til tøj og ikke mindst udslip af CO2 -– overstiger den mængde, Jorden kan nå at regenerere på et år, skriver The Guardian.

Læs også: FN: Virksomhederne skal også bidrage til udvikling

Og den dag har vi altså nået i dag, torsdag d. 13. august.

Det er seks dage tidligere end sidste år, og over halvanden måned tidligere end i 2006, hvor GFN som nævnt startede sine beregninger.

Det betyder i runde tal at menneskeheden pt. bruger 1,6 jordkloder om året. GFN estimerer, at vores forbrug begyndte at overstige Jordens kapacitet starten af 1970’erne, og med en fremskrivning af den nuværende udvikling rammer vi to planeter om året omkring 2030.

Resultatet af dette ’økologiske underskud’ er ifølge GFN klart: skovrydning, jorderosion, udtømning af vandressourcer og akkumulation af drivhusgasser i atmosfæren.

”"Problemet er ikke underskuddet i sig selv, men at det er uholdbart i det lange løb. Selvom vi er i minus, så gør vi slet ikke nok for at få os tilbage på sporet. Problemet er psykologisk – det er en basal fysisk lov, vi på en eller anden måde overser",” siger præsident for GFN, Mathis Wackernagel, til The Guardian.

Han henter dog håb i de seneste udmeldinger fra USA og Kina, der har indgået aftaler på et hidtil ’uhørt’ niveau, og sætter sin lid til at klimakonferencen COP21 i Paris sidst på året vil føre til mere konkrete fremskridt.

”Læs også: Verden er endnu langt fra at nå FN’s klimamål

"De to største udledere af CO2 er begyndt at samarbejde og G20-lederne har anerkendt, at vi må vinke farvel til fossile brændstoffer inden udgangen af dette århundrede - selvom det er lidt for sent i min optik",” slutter Mathis Wackernagel.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart