Med træer og solceller skal Novo Nordisk flytte grønt ind i Odense

Novo Nordisk vil ’vække naturen til live’ og bygge solceller i forbindelse med deres indflytning i Odense. Den største klimabelastning foregår imidlertid inde i bygningerne.

27.12.2024

CSR.dk

I slutningen af 2027 skal Novo Nordisk’s splinternye faciliteter stå klar i Odense. Og foruden medicinproduktion skal projektets 8,5 milliarder kroner også bruges på biodiversitet og vedvarende energi.

Rundt om bygningerne skal der nemlig opføres offentligt tilgængelige naturområder, og ovenpå bygningerne skal der angiveligt stå den ene række solcellepaneler efter den anden.

Virksomheden skønner antallet af træer til omkring de 4000, hvor de endnu ikke kan give et bud på antallet af solceller.

Tiltagene skal ses i lyset af medicingigantens mål om at være CO2-neutrale i 2045. 

’Den helt store knap’

Morten Birkved, professor og centerleder for SDU's klimaklynge, peger dog på, hvad man er nødt til at fokusere på fra Novo Nordisk side, hvis man skal indfri sin klimamålsætning.

”Når man producerer biologiske produkter som Novo Nordisk, er der faktisk ret stor klimabelastning forbundet med produktionen af dem på grund af energiforbruget til selve processerne”, siger han til Fyns Amts Avis.

Han fremhæver energiforbruget som ’den helt store knap’, man kan skrue på i forbindelse med klimabelastningen.

Stine Wolf Randrup, kommunikationsansvarlig for Novo Nordisk, understreger virksomhedens mål om CO2-neutralitet i 2045 og påpeger, at 98 procent af koncernens udledninger stammer fra deres mere en 60.000 leverandører.

Derfor må indfrielsen af klimamålet nødvendigvis ske gennem et tæt samarbejde med leverandørerne, forklarer hun.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

20.08.2026CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup