Mastercard og WFP annoncerer nyt initiativ, der skal hjælpe underernærede mennesker

Hos Mastercard og World Food Programme vil man forsøge at bekæmpe den onde spiral af sult og fattigdom verden over. Derfor annoncerede de for nylig initiativet 100 Million Meals, der skal rejse midler og måltider til underernærede mennesker.

I et samarbejde med WFP vil Mastercard forsøge at bekæmpe fattigdom og sult rundt om i verden. Arkivfoto..

28.07.2017

CSR.dk

Til Global Citizen Festival Hamburg, der løb af stablen i begyndelsen af juli, annoncerede Mastercard og World Food Programme (WFP) et nyt initiativ I deres vision om at bekæmpe sult og fattigdom.

100 Million Meals hedder initiativet, hvor de, ved at kombinere deres ekspertiser, forpligter sig til at rejse midler og måltider til underernærede mennesker rundt om i verden.

Læs også: MasterCard vil  levere "digital fødevarehjælp"

Initiativet er Mastercards første globale engagement med WFP, der til daglig forsøger at omdanne en ond spiral af sult og fattigdom.

Med det nye initiativ støtter Mastercard op om fire af FN’s bæredygtighedsmål: Ingen fattigdom, Ingen hungersnød, Kvalitetsuddannelser og Ligestilling.

Ny målsætning inden for det næste år
Som et led i det nye initiativ vil Mastercard og WFP forsøge at opnå målet om at opfylde så mange måltider som muligt inden for de næste tolv måneder:

”Mastercard og WFP har allerede leveret innovative programmer, der skal være med til at hjælpe med at opbygge en verden uden sult og samtidig vende den onde spiral af sult og fattigdom. Vores 100 Million Meals-initiativ stræber efter at imødekomme behovene hos nogle af de dårligst stillede borgere i verden”, siger Ann Cairns, der er President, International hos Mastercard, og fortsætter:

”Ved at kombinere Mastercards ekspertise inden for teknologi- og betalingssystemer med WFP’s arbejde, der leverer fødevarehjælp rundt om i verden, kan vi sikre, at vi inkluderer mennesker over hele verden. Indtil videre har vores arbejde bidraget til at levere over 17 millioner måltider, og vi sætter stadig flere ambitiøse mål”.

Læs også: Dansk plastikpose skal rense drikkevand i Afrika

I bekæmpelsen af sult og fattigdom har Mastercard og WFP planer om at dele deres erfaringer fra deres samarbejde i 17 EU-lande med resten af verden i løbet af 2017.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

3H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V