Maersk Line får pris for bæredygtighed

Maersk Line blev for andet år i træk kåret som årets shipping-virksomhed ved the Automotive Supply Chain Global awards. Prisen blev givet for selskabets arbejde med at gøre skibsfarten bæredygtig.

Maersk Line samarbejder blandt andre med Ford, Nissan, Honda, Toyota, Hyundai og General Motors. Foto: Maersk..

20.11.2015

CSR.dk

For andet år I træk er Maersk line blevet tildelt prisen Shipping Company of the Year. Prisen blev uddelt ved the Automotive Supply Chain Global awards i London. Det skriver soefart.dk.

Læs også: Maersk er stadig grøn trods bundlinjetæsk

Maersk Line fik tildelt prisen for sit arbejde med at gøre skibsfarten bæredygtig ved blandt andet at reducere emissioner og hjælpe sine kunder med at føre den positive udvikling helt ned på underleverandør-niveau.

Et eksempel herpå er Maersk Lines samarbejde med BMW, hvor de to partnere blandt andet underskrev en ”carbon pact”, der forpligter Maersk Line til at reducere udledning for de containere, som BMW sendte med selskabet.

"Vi arbejder med nogle af de største bilproducenter i verden, og vi er meget glade for, at vores arbejde har fået anerkendelse med denne pris. Det er specielt glædeligt at vinde for vores arbejde med BMW, som har taget vores tilgang til sig og støttet vores arbejde for en mere bæredygtig tilgang til shipping. Vi er engagerede i at støtte vore kunders forretning og hjælpe dem til at vokse, og vi vil gerne takke dem for deres fortsatte støtte", sagde global automotive sector lead hos Maersk Line, Lars Kastrup, ved modtagelsen af prisen.

Læs også: Mærsk-CEO: Bæredygtighed skal ske på kommercielle vilkår

Maersk Line samarbejder blandt andre med Ford, Nissan, Honda, Toyota, Hyundai og General Motors.

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

27.05.2026CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Så tilmeld dig vores kommende webinar.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark