Maersk kigger ind i alternative brændsler som måske kan findes i bioaffald fra risplanten

Rederigiganten Maersk er på jagt efter miljøvenligt brændstof, der skal være en del af metoden til at nå deres målsætning om at blive CO2-neutral inden 2050.

10.12.2020

CSR.dk

Maersk har en målsætning om at være CO2-neutral inden 2050 og er derfor i gang med et omfattende forskningsarbejde for at finde alternativer til de fossile brændstoffer, som rederiet i dag er afhængig af.

Det skriver Børsen.

I gennem længere tid har man undersøgt om plantematerialet lignin kan benyttes som brændstof og Jacob Sterling, der er chef for den tekniske innovation i rederiet, er ikke afvisende overfor, at det eventuelt kan blive en del af løsningen.

“Hvis det kan, er det store spørgsmål, hvor vi får lignin fra. Hvilken biomasse, som indeholder lignin og ikke koster alt for meget, kan vi få fat i. Der er risstrå og måske også risskallerne interessante, fordi der er utrolig meget af det,” siger han.

Læs også: Rederi vil teste bæredygtig biobrændsel

Særligt i Asien brændes store mængder risstrå efter høsten af selve riskornene og netop risplanten udgør derfor et stort potentiale, som Maersk planlægger at kigge dybere ind i.

Jacob Sterling blev bekendt med risresternes potentiale i gennem ngo'en Preferred by Nature, der arbejder på en certificering af bæredygtige ris, som blandt andet vil gøre det ulovligt at afbrænde risstråene efter høst.

“Hvis man kan lave det til grøn energi i stedet for, løser man et stort forureningsproblem og giver de fattigste mennesker en øget indkomst ved at skabe et marked for et produkt, der i dag ikke har værdi. Og man kan lave miljøvenligt brændstof, der erstatter fossile brændstoffer til f.eks. skibsfarten", siger Preferred by Natures direktør Peter Feilberg.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup