Møbelproducent er 95 procent cirkulær

Hos Kinnarps har arbejdet med cirkulær økonomi resulteret i, at over 90 procent af virksomhedens restmaterialer genanvendes.

Kinnarps genanvender alt fra tekstil til træ. Arkivfoto..

31.05.2022

CSR.dk

Stigende materialepriser, cirkulære processer og ansvarlig produktion er for alvor på virksomhedernes dagsordener.

Inklusive kontormøbelleverandøren Kinnarps, der efter flere års arbejde med cirkulær økonomi har opnået at genanvende 95,5 procent af sine restmaterialer.

Det skriver Wood Supply.

Læs også: Patagonia presser deres grossister til at rykke på den grønne agenda

Ifølge Helle Blædel, der er produkt- og miljøchef, er det muliggjort gennem et materialekredsløb hvor alt fra overskydende træ, metal og stof får nyt liv uden store tilskud af energi og ekstra materialer.

Taburetten Patch er et eksempel på virksomhedens arbejde med at få så meget ud af de overskydende materialer som muligt. Den er nemlig polstret med tekstilretter fra datterselskabet Materias værksted.

”Taburetten fås i syv farveskalaer, og alle betrækkombinationerne er unikke, hvor farvekombinationen bestemmes af dagens tekstilrester. Hver eneste taburet får altså sin helt egen unikke kombination af teksturer og nuancer inden for farveskalaen”, siger Helle Blædel til Wood Supply.

Læs også: Hjælp til grøn omstilling er populær

Genanvendelse handler imidlertid ikke kun om at skabe nye produkter. Hos Kinnarps bruger man blandt andet overskydende træ til opvarmning.

”Vi presser alt brændbart affald til brændselsbriketter, som så bruges til opvarmning af vores fabrikker og dele af lokalsamfundet. I vores produktionsenheder i Kinnarp og Skillingaryd har vi helt vedvarende opvarmning ved forbrænding af eget overskudstræ. Sammenlagt erstatter briketterne årligt 2.400 kubikmeter olie”, siger produkt- og miljøchefen til Wood Supply.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus