Mållinjen på plads: Danfoss vil være CO2-neutral i 2030

70 fabrikker skal køre på grøn energi og hele bilflåden konverteres til el. Samtidig melder Danfoss sig under fanerne i ambitiøse klimainitiativer hos The Climate Group og UN Global Compact.

07.02.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Danfoss har allerede reduceret sit relative energiforbrug og dermed CO2-udledninger over flere år. Men senest 2030 skal det være helt slut: Netto skal ingen CO2 udledes på grund af virksomhedens egne aktiviteter.

Vejen til målet går primært over yderligere reduktion i energiforbrug og konvertering til vedvarende energi – på de 70 fabrikker i hele verden og med udskiftning af de 2.300 biler Danfoss har i sin flåde. Koncernen udleder i øjeblikket 250.000 tons CO2.

”Det er en ambitiøs målsætning, og jeg kender ikke til andre i vores industri, som har så vidtrækkende planer, som vi har. Fokus på energi effektivitet og elektrificering er afgørende skridt mod en bæredygtig fremtid. Det er samtidig selve kernen i vores forretning, og i de løsninger vi tilbyder vores kunder,” siger Kim Fausing, koncernchef i Danfoss til Finans.

Læs også: Danfoss tager første spadestik til energieffektivt datacenter

I Nordborg på Als, hvor virksomheden har hovedsæde og sin største fabrik, betyder de nye mål helt konkret, at man skal skifte sit eget kraftværk, der kører på naturgas og leverer opvarmning, ud med grøn fjernvarme og varmepumper. Desuden vil man udnytte overskudsvarme fra produktionen og fra datacentre. Den strøm, der skal bruges til at elektrificere alle led, er planlagt til at komme fra vindmøller i takt med udbygningen af vindkraft i området.

Climate Groups initiativer

  • RE100 – hvor medlemmerne siger ja til konvertere hele deres elektricitetsforsyning til vedvarende energi. Er et partnerskab med CDP (Carbon Disclosure Project).  223 virksomheder er medlemmer.
  • EP100 – hvor medlemmerne forpligter sig til at forbedre deres energieffektivitet. Er et partnerskab med the Alliance to Save Energy. 72 virksomheder er medlemmer.
  • EV100 - hvor medlemmerne forpligter sig til at bidrage til overgangen til elektriske biler. 67 virksomheder er medlemmer.

Med den nye udmelding bliver Danfoss et af de første 10 danske selskaber, som har tilsluttet sig “The “Business Ambition for 1.5°C — Our Only Future”. Er man med i det, har man forpligtet sig på at arbejde for højest 1.5 graders temperaturstigning og fået sit mål for CO2-udledninger godkendt af Science Based targets, som betyder, at man leverer sin del af Parisaftalen. 

Det internationale arbejde stopper ikke her. Fra december 2019 var Danfoss et af de første selskaber globalt, som er med i alle tre ”business action”-initiativer drevet af NGO’en The Climate Group. (Se faktaboks).

Deltagelsen i dette handler i høj grad om synlighed og muligheden for at være med til at lægge pres på politiske beslutningstagere, så de sætter ambitiøse mål og laver relevant lovgivning på klimaområdet. Men der er også et andet mere Opus Dei-agtigt element:

”Det giver en pisk over egen nakke at forpligte sig sammen med andre. Derudover skal vi rapportere til Climate Group på vores fremskridt årligt, så alle bliver holdt til ilden,” siger Flemming Lynge Nielsen, som er chef for bæredygtighed i Danfoss.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense