Mållinjen på plads: Danfoss vil være CO2-neutral i 2030

70 fabrikker skal køre på grøn energi og hele bilflåden konverteres til el. Samtidig melder Danfoss sig under fanerne i ambitiøse klimainitiativer hos The Climate Group og UN Global Compact.

07.02.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Danfoss har allerede reduceret sit relative energiforbrug og dermed CO2-udledninger over flere år. Men senest 2030 skal det være helt slut: Netto skal ingen CO2 udledes på grund af virksomhedens egne aktiviteter.

Vejen til målet går primært over yderligere reduktion i energiforbrug og konvertering til vedvarende energi – på de 70 fabrikker i hele verden og med udskiftning af de 2.300 biler Danfoss har i sin flåde. Koncernen udleder i øjeblikket 250.000 tons CO2.

”Det er en ambitiøs målsætning, og jeg kender ikke til andre i vores industri, som har så vidtrækkende planer, som vi har. Fokus på energi effektivitet og elektrificering er afgørende skridt mod en bæredygtig fremtid. Det er samtidig selve kernen i vores forretning, og i de løsninger vi tilbyder vores kunder,” siger Kim Fausing, koncernchef i Danfoss til Finans.

Læs også: Danfoss tager første spadestik til energieffektivt datacenter

I Nordborg på Als, hvor virksomheden har hovedsæde og sin største fabrik, betyder de nye mål helt konkret, at man skal skifte sit eget kraftværk, der kører på naturgas og leverer opvarmning, ud med grøn fjernvarme og varmepumper. Desuden vil man udnytte overskudsvarme fra produktionen og fra datacentre. Den strøm, der skal bruges til at elektrificere alle led, er planlagt til at komme fra vindmøller i takt med udbygningen af vindkraft i området.

Climate Groups initiativer

  • RE100 – hvor medlemmerne siger ja til konvertere hele deres elektricitetsforsyning til vedvarende energi. Er et partnerskab med CDP (Carbon Disclosure Project).  223 virksomheder er medlemmer.
  • EP100 – hvor medlemmerne forpligter sig til at forbedre deres energieffektivitet. Er et partnerskab med the Alliance to Save Energy. 72 virksomheder er medlemmer.
  • EV100 - hvor medlemmerne forpligter sig til at bidrage til overgangen til elektriske biler. 67 virksomheder er medlemmer.

Med den nye udmelding bliver Danfoss et af de første 10 danske selskaber, som har tilsluttet sig “The “Business Ambition for 1.5°C — Our Only Future”. Er man med i det, har man forpligtet sig på at arbejde for højest 1.5 graders temperaturstigning og fået sit mål for CO2-udledninger godkendt af Science Based targets, som betyder, at man leverer sin del af Parisaftalen. 

Det internationale arbejde stopper ikke her. Fra december 2019 var Danfoss et af de første selskaber globalt, som er med i alle tre ”business action”-initiativer drevet af NGO’en The Climate Group. (Se faktaboks).

Deltagelsen i dette handler i høj grad om synlighed og muligheden for at være med til at lægge pres på politiske beslutningstagere, så de sætter ambitiøse mål og laver relevant lovgivning på klimaområdet. Men der er også et andet mere Opus Dei-agtigt element:

”Det giver en pisk over egen nakke at forpligte sig sammen med andre. Derudover skal vi rapportere til Climate Group på vores fremskridt årligt, så alle bliver holdt til ilden,” siger Flemming Lynge Nielsen, som er chef for bæredygtighed i Danfoss.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus