Måling: Danskerne er åbne overfor højere flyafgifter

Flere danskere vil ikke give afkald på flyveture til udlandet. Til gengæld mener de, at rejserne skal komme med en højere flyafgift, som kan lette rejsernes klimapåvirkning, viser ny Megafon-måling.

Selvom om danskerne viser en vilje til at støtte op om klimaet, mener rejseekspert, at det ikke nødvendigvis er lig med en ændring i adfærd, som kan lette klimapåvirkningen. Arkivfoto..

29.11.2022

CSR.dk

I danskernes øjne kan flyveture til rejsedestinationer i udlandet godt være ledsaget af højere flyafgifter.

I en ny måling fra Megafon svarer 56 procent af de i alt 1166 respondenter nemlig, at den nuværende, foreslåede flyafgift på 13 kroner burde sættes højere.

Det skriver TV 2.

Læs også: Flyproducenten Boeing udvikler fly der kan flyve på ren bio-brændstof

I målingen svarer 55 procent, at de er overvejende enige eller helt enige i, at flyafgiften godt kan hæves til 250 kroner per rejse.

Og ifølge rejseekspert hos Forbrugerrådet Tænk Vibeke Myrtue Jensen kan det være et tegn på, at danskerne gerne vil bakke op om tiltag, der kommer klimaet og den grønne omstilling til gode.

Tilbageholden vilje
Hun påpeger dog samtidig, at villigheden ikke er lig med reel adfærdsændring.

Læs også: Undersøgelse: Danskerne tror ikke på flybranchens grønne omstilling

En anden undersøgelse fra Megafon viser da også, at 60 procent af danskerne ikke mener, at den stigende inflation vil have effekt på deres rejselyst.

Og det kan ifølge rejseeksperten vise, at danskerne har en vilje til at støtte op om klimatiltag og have bedre samvittighed, når det gælder forbrug.

Men de har samtidig en begrænset vilje til at ændre adfærd og give afkald på gode som flyrejser.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia