Møbelproducent er 95 procent cirkulær

Hos Kinnarps har arbejdet med cirkulær økonomi resulteret i, at over 90 procent af virksomhedens restmaterialer genanvendes.

Kinnarps genanvender alt fra tekstil til træ. Arkivfoto..

31.05.2022

CSR.dk

Stigende materialepriser, cirkulære processer og ansvarlig produktion er for alvor på virksomhedernes dagsordener.

Inklusive kontormøbelleverandøren Kinnarps, der efter flere års arbejde med cirkulær økonomi har opnået at genanvende 95,5 procent af sine restmaterialer.

Det skriver Wood Supply.

Læs også: Patagonia presser deres grossister til at rykke på den grønne agenda

Ifølge Helle Blædel, der er produkt- og miljøchef, er det muliggjort gennem et materialekredsløb hvor alt fra overskydende træ, metal og stof får nyt liv uden store tilskud af energi og ekstra materialer.

Taburetten Patch er et eksempel på virksomhedens arbejde med at få så meget ud af de overskydende materialer som muligt. Den er nemlig polstret med tekstilretter fra datterselskabet Materias værksted.

”Taburetten fås i syv farveskalaer, og alle betrækkombinationerne er unikke, hvor farvekombinationen bestemmes af dagens tekstilrester. Hver eneste taburet får altså sin helt egen unikke kombination af teksturer og nuancer inden for farveskalaen”, siger Helle Blædel til Wood Supply.

Læs også: Hjælp til grøn omstilling er populær

Genanvendelse handler imidlertid ikke kun om at skabe nye produkter. Hos Kinnarps bruger man blandt andet overskydende træ til opvarmning.

”Vi presser alt brændbart affald til brændselsbriketter, som så bruges til opvarmning af vores fabrikker og dele af lokalsamfundet. I vores produktionsenheder i Kinnarp og Skillingaryd har vi helt vedvarende opvarmning ved forbrænding af eget overskudstræ. Sammenlagt erstatter briketterne årligt 2.400 kubikmeter olie”, siger produkt- og miljøchefen til Wood Supply.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle