Møbelkæde modtager pris for klimainitiativ

Møbelkæden Ilva har som den første danske retailer modtaget FSC Furnutire Award for sit brug af FSC-certificeret træ i kollektionerne.

Jonas Riis og Hanne Christensen modtager prisen ved årets FSC Furniture Award. Foto: Ilva..

02.11.2022

CSR.dk

Siden 2010 har FSC-certificeret træ været en del af de mange møbler, som Ilva sælger i sine forretninger. Og det er ikke gået ubemærket hen.

Indsatsen blev fredag hædret på ADI Design Museum i Milano under årets FSC Furniture Award.

Her modtog Ilva stor ros for sit bæredygtige valg af træ og den transparente branding af sine trævarer, da FSC for første gang uddelte en af hovedpriserne til en dansk retailer.

Læs også: Lenovos klimakompensation runder 1 mio. tons sparet CO2

Det er ham hos Ilva glad for, og ifølge Martin Hallund, CEO, slutter det bæredygtige fokus ikke med prisen.

”Næste milepæl er at nå 100 procent anvendelse af FSC-certificeret træ i hele vores trævareproduktion inden 2025. Det varmer, at der bliver lagt mærke til vores indsats”, siger han.

Ambitiøs, men realistisk
Ifølge CEO’en er Ilva allerede godt på vej med målsætningen. I den seneste kollektion bestod mere end 93 procent af træmøblerne af FSC-certificeret træ.

Det kan Jonas Riis Nielsen, som er head of quality & sustainability, tage en del af æren for.

Læs også: Dansk startup skaber det grønne elektronikprodukt Apple mangler

Han har arbejdet med Ilvas bæredygtighed de seneste fire år og har accelereret virksomhedens fokus på området.

”Jeg ser prisen som en gevinst for det hårde arbejde, vi har lagt i at sikre, at vi bruger træ, som kommer fra leverandører, der bidrager til at fremme bæredygtigt skovbrug. Det er ikke altid nemt at sikre transparens i en lang forsyningskæde, men det er vigtigt, at vi sørger for at kommunikere klart om det til vores kunder”, siger han.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle