Mærsk vil udvikle bæredygtigt brændstof baseret på alkohol

Alliancen LEO Coalition, hvor bl.a. A.P. Møller-Mærsk, BMW og H&M indgår, vil udvikle et nyt brændstof baseret på alkohol og træstof. Hos Mærsk ligger det nye samarbejde i fin forlængelse af deres seneste udmelding om, at de fremover vil fokusere på de tre brændstoftyper alkohol, biogas og ammoniak.

Fremover kommer Mærsk store containerskibe måske til at sejle med brændstof baseret på alkohol og træstof. Foto: Mærsk..

31.10.2019

CSR.dk

De skriver således, at A.P. Møller-Mærsk er gået sammen med en bred gruppe af rederier og storkunder, heriblandt BMW og H&M, i alliancen LEO Coalition med henblik på at udvikle det nye brændstofmix baseret på alkohol og træstof, som de kalder for LEO.

"Det er virkelig vigtigt for os at få kunderne med på rejsen mod at blive CO2-neutral i 2050”, siger chefrådgiver for klima i Mærsk, John Kornerup Bang, til Børsen og fortsætter:

”Hvis det skal lykkes, skal vi have de første kommercielle skibe til at sejle bæredygtigt i 2030, og det er ikke noget, vi kan klare alene. Vi skal både have energiselskaberne og vores store kunder til at spille med”.

Vil fokusere på alkohol, biogas og ammoniak
Det nye samarbejde kommer efter, at Mærsk i sidste uge meddelte, at de fremover vil fokusere på tre typer brændstof, som skal være med til at reducere udledningen af drivhusgasser. Det drejer sig om alkohol (ætanol og methanol), biogas og ammoniak.

Dermed er der lagt op til et opgør med den traditionelle skibsolie, som containershipping-industrien har sejlet på det sidste halve århundrede. Noget, der ifølge John Kornerup Bang er nødvendigt, hvis skibsfarten skal reducere sit klimaaftryk, hvor man i øjeblikket tegner sig for 2-3 procent af den samlede globale CO2-udledning.

"Grunden til, at LEO er særligt interessant, er, at hvis det lykkes, kommer vi til at bruge lignin, som i dag er et affaldsprodukt”, siger John Kornerup Bang til Børsen og fortsætter:

”Det betyder, at brændstoffet vil blive endnu billigere, end hvis vi kun bruger den rene alkohol. Her har vi en fordel, fordi rederier kan brænde mindre fine ting af sammenlignet med andre industrier”.

Læs også: Mærsk: Nul CO2 i 2050 er et helt nyt game

Konkret forventer Mærsk, at de første testsejlinger med LEO kommer til at finde sted i andet halvår af 2020. Ifølge Kornerup Bang vil Mærsk i de kommende år søsætte flere projekter med udgangspunkt i de tre førnævnte brændstoffer.

- JMA

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

22.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

23.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

23.09.2026

Sted

Online