Mærsk og JF Hillebrand indgår kulstofspartnerskab

Maersk Line og JF Hillebrand logistics har indgået en ’kulstofspagt’, der skal gøre begge forretninger mere bæredygtige.

Maersk Line har indgået en kulstofspagt med logistikpartneren JF Hillebrand. Pagten indebærer blandt andet, at parterne vil nedbringe CO2-udledningen per container, de fragter sammen, med 20 procent indtil 2025. .

25.10.2017

CSR.dk

Maersk Line og JF Hillebrand logistics har indgået en såkaldt ’kulstofspagt’, hvori begge fragtselskaber forpligter sig til at implementere bæredygtige initiativer i deres forretninger.

Kulstofspagten er et initiativ Mærsk søsatte i 2014. Målet er, at nogle af rederiets kunder siger ja til at indgå pagten med Maersk Line, så flere virksomheder mindsker deres CO2-udledning og arbejder hen mod en bæredygtig vækst. Når en kulstofspagt bliver indgået, gælder de aftalte, grønne målsætninger for begge parter, og der bliver udarbejdet en konkret plan, som skal lede virksomhederne i mål med ambitionerne.

”Som katalysator og facilitator af global handel og økonomisk udvikling er Maersk Line engageret i at udvikle vores forretning på ansvarlig vis, og respektere hvordan vores aktiviteter påvirker bredt både økonomisk, socialt og miljømæssigt”, siger Mads Stensen, seniorrådgiver for bæredygtighed i Maersk Line.

“Vores ambition er at fremdrive vores kunders ambitioner og hjælpe dem med at møde deres forretningsmæssige mål med det lavest mulige miljømæssige aftryk”, tilføjer han.

Læs også: Klimaforhandlinger for skibsfarten er i gang - Danske Rederier håber på ambitiøs plan

Kulstofspagten mellem Maersk Line og JF Hillebrand logistics indebærer, at begge virksomheder forpligter sig til at reducere CO2-aftrykket i deres samarbejde ved konkret at reducere CO2-udledningen per fragtet container med 20 procent indtil 2025. Derudover forpligter de sig også begge til at promovere gennemsigtighed og benchmarking inden for containerlogistikken.  

”Bæredygtig transport er meget vigtig for os, og JF Hillebrand stræber efter at være helt i front af den bæredygtige, internationale logistikservice inden for øl, vin og spiritusindustrien, som er den, vi opererer i. Vi vil fortsætte med at gøre fremskridt, når det handler om at reducere vores egen miljømæssige påvirkning – klimaforandringerne er et globalt problem”, siger Bruno Cornaille, bæredygtig udviklingschef for JF Hillebrand.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

01.05.2026CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Derfor indgår virksomheder kommercielle partnerskaber med civilsamfundet

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference sætter fokus på værdikæden som den nye gamechanger

CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

Miljømærkning Danmark

Sponseret

ATP er Årets Grønne Indkøber 2025

Fristads Kansas

Sponseret

Fem trin der gør det lettere at vælge PPE med lavere miljøpåvirkning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Konference
GRØN - risikostyring og partnerskaber i værdikæden

Kom til 7 timers konference og oplev 6 stærke oplægsholdere, der deler deres viden og erfaringer – og inspirerer dig til, hvordan partnerskaber og værdikædesamarbejder er den reelle gamechanger inden for ESG.

Dato

06.05.2026

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online