Mærsk og JF Hillebrand indgår kulstofspartnerskab

Maersk Line og JF Hillebrand logistics har indgået en ’kulstofspagt’, der skal gøre begge forretninger mere bæredygtige.

Maersk Line har indgået en kulstofspagt med logistikpartneren JF Hillebrand. Pagten indebærer blandt andet, at parterne vil nedbringe CO2-udledningen per container, de fragter sammen, med 20 procent indtil 2025. .

25.10.2017

CSR.dk

Maersk Line og JF Hillebrand logistics har indgået en såkaldt ’kulstofspagt’, hvori begge fragtselskaber forpligter sig til at implementere bæredygtige initiativer i deres forretninger.

Kulstofspagten er et initiativ Mærsk søsatte i 2014. Målet er, at nogle af rederiets kunder siger ja til at indgå pagten med Maersk Line, så flere virksomheder mindsker deres CO2-udledning og arbejder hen mod en bæredygtig vækst. Når en kulstofspagt bliver indgået, gælder de aftalte, grønne målsætninger for begge parter, og der bliver udarbejdet en konkret plan, som skal lede virksomhederne i mål med ambitionerne.

”Som katalysator og facilitator af global handel og økonomisk udvikling er Maersk Line engageret i at udvikle vores forretning på ansvarlig vis, og respektere hvordan vores aktiviteter påvirker bredt både økonomisk, socialt og miljømæssigt”, siger Mads Stensen, seniorrådgiver for bæredygtighed i Maersk Line.

“Vores ambition er at fremdrive vores kunders ambitioner og hjælpe dem med at møde deres forretningsmæssige mål med det lavest mulige miljømæssige aftryk”, tilføjer han.

Læs også: Klimaforhandlinger for skibsfarten er i gang - Danske Rederier håber på ambitiøs plan

Kulstofspagten mellem Maersk Line og JF Hillebrand logistics indebærer, at begge virksomheder forpligter sig til at reducere CO2-aftrykket i deres samarbejde ved konkret at reducere CO2-udledningen per fragtet container med 20 procent indtil 2025. Derudover forpligter de sig også begge til at promovere gennemsigtighed og benchmarking inden for containerlogistikken.  

”Bæredygtig transport er meget vigtig for os, og JF Hillebrand stræber efter at være helt i front af den bæredygtige, internationale logistikservice inden for øl, vin og spiritusindustrien, som er den, vi opererer i. Vi vil fortsætte med at gøre fremskridt, når det handler om at reducere vores egen miljømæssige påvirkning – klimaforandringerne er et globalt problem”, siger Bruno Cornaille, bæredygtig udviklingschef for JF Hillebrand.

-CHM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.02.2026CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

11.02.2026CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online