Luftfarten skal være langt mere grøn

En ny klimarapport understreger vigtigheden af, at luftfartsindustrien tager højde for de fremtidige klimaforandringer. Ændringsforslagene omhandler alternativt brændstof og innovativ teknologi.

På trods af en række allerede igangsatte initiativer udleder fly stadig for meget CO2. Det kan ny flyteknologi og alternative brændstoffer måske hjælpe på. Foto: Flickr/Akio Nambo..

10.08.2016

CSR.dk

Luftfartsindustrien skal forberede sig på de klimaforandringer, som bliver uundgåelige realiteter i den nærmeste fremtid. Sådan lyder opfordringen fra sammenslutningen International Civil Aviation Organization (ICAO), skriver mediet edie.net.

Læs også: Norwegian: Luftfarten skal også bidrage til reduktion af CO2

Organisationen bringer opfordringen i en ny klimarapport, som netop er blevet offentliggjort. Rapporten fremhæver vigtigheden af at opnå betydelige kulstofreduktioner inden for en industri, der kun bliver større og større, men som lider under ekstreme vejrforhold grundet stigende temperaturer.

Hvis der ikke bliver ændret på de nuværende tilstande - luftfarten er ansvarlig for to procent af de globale druvhusgasudledninger - spår rapporten, at vi i perioden 2015-2020 vil opleve CO2-udledninger på omkring 56 milliarder ton.

For at kunne leve op til et så højt niveau af forbedringer, som kan sikre håbet om en kulstof-neutral industri i 2020, skal der ske markante forbedringer rent teknologisk, lyder det.

Nye flytyper
Den såkaldte Committee on Aviation Environmental Protection (CAEP) kommer i rapporten med bud på, hvordan en særlig flyteknologi, alternative brændstoffer og nye flytyper kan afhjælpe kulstofudledningerne.

De nye, foreslåede flytyper gør brug af en revideret standard for CO2-udledninger, som skal gælde fra om fire år, altså i 2020, og som vil være et vigtigt skridt mod at sikre optimal flyenergieffektivitet.

Også infrastrukturen i lufthavne kan gøres endnu grønnere, oplyser rapporten – blandt andet ved hjælp af vedvarende energi. I Belfast lufthavn i Nordirland har man allerede forsøgt sig med vedvarende energi i form af en solcelle-park.

Flere igangsatte initiativer
I forlængelse af COP21-aftalen fra december 2015 er flyindustrien allerede gået i gang med at indfri visse klimavenlige tiltag.

I februar i år annoncerede ICAO, at en international standard for kuldioxid var blevet vedtaget. Standarden vil føre til en højere effektivitet inden for flybrændstof.

Læs også: Flyene oser stadig for meget

Derudover har flyproducenter som Airbus og Boeing for nyligt igangsat en række grønne initiativer med bæredygtig luftfart som mål.

Du kan læse ICAO’s rapport her.

- KLZ

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

25.11.2025

Tid

08:30

Sted

Kgs Lyngby

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København