Levi’s har gjort den ikoniske 501-jeans fuldt ud cirkulær

Der er tænkt på alle detaljerne i Levi's nyeste lancering af 501-modellen, der nu er 100 procent cirkulær. Den danske forsker Else Skjold forholder sig dog skeptisk til konceptet.

14.02.2022

CSR.dk

Den klassiske model 501-jeans fra Levi’s har eksisteret siden 1890. En slidstærk buks der ofte lever mange år og har flere ejere inden den kasseres. Dét i sig selv gør den til en de mest cirkulære produkter, der findes.

Sådan skriver Børsen. 

Nu har Levi’s tilføjet yderligere egenskaber til den ikoniske jeans, der efter sigende skal gøre den 100 procent cirkulær.

Først og fremmest betyder det, at de nye 501’ere indeholder genanvendt bomuld fra brugte jeans, fortæller Paul Dillinger, vicedirektør hos Design Innovation hos Levi Strauss & Co.

“Genanvendt bomuld er ikke nyt. Men tidligere har der været brugt en mekanisk teknik, hvor materialet er blevet adskilt og lavet til strimler, hvad der fører til meget korte fibre. Vasker du et par jeans 10-14 gange, vil den genanvendte bomuld af korte fibre være det første, der forsvinder,” siger Paul Dillinger, som forklarer, at et par jeans i genanvendt bomuld ikke nødvendigvis er mere bæredygtige.

Det problem er dog løst: De nye jeans er produceret i et materiale, hvor fibrene stadig er lange, der får det genanvendte bomuld til at holde længere.

Materialet, der hedder Cirkulose, er udviklet i samarbejde med det svenske firma Renewcell. Materialet består af genanvendt bomuld og ansvarligt høstet træpulp. Cirkulose-fibrene væves sammen med ny økologisk bomuld for at skabe en stærk metervare.

Læs også: BESTSELLER INVESTERER I TEKSTIL-TIL-TEKSTIL TEKNOLOGI

Cirkulose blev i 2020 testet på andre af Levi's' modeller og bestod testen.

“Vi ville aldrig have brugt materialet til 501, hvis vi ikke havde eksperimenteret med andre jeans først. Vi kunne se på vores test, at materialet var virkelig holdbart,” siger Paul Dillinger.

I samme ombæring er det lille røde logo-mærkat på baglommen blevet ændret fra polyester til bomuld. Det samme er sket med tråden, som bukserne syes med.

Dette tiltag løser den udfordring, som mange produkter lider under: når et produkt er sammensat af forskellige materialer, komplicerer det genanvendelse. Det betyder, at når 501’eren fremover kasseres, kan hele produktet genanvendes.

Else Skjold, der forsker i bæredygtighed og er leder af uddannelsen Fashion, Clothing og Textile – New Landscapes for Change på det Kongelige Akademi understreger problematikken i, at modebrands ofte har hovedfokus på at skifte til mere bæredygtige materialer uden at tage hensyn til mængderne af tøj, der produceres.

”For det første er jeg nervøs for, at selvom Levi’s kun mener det her godt, kan de komme til at puste til tendensen om, at modebranchen kan blive ved med at producere i det omfang, den gør, og kalde sig selv for mere bæredygtig – bare den ændrer på materialerne, så de er udviklet miljømæssigt mere ansvarligt”, siger hun.

Samtidig sætter hun spørgsmålstegn ved holdbarheden af det nye Cirkulose materiale. Paul Dillinger understreger dog, at den nye 501-model har de etablerede kvalitetsstandarder som de konventionelle 501’ere.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup