Lene Espersen: Vi halter bagefter med det bæredygtige byggeri

Administrerende direktør i Danske Arkitektvirksomheder, Lene Espersen, efterlyser mere bæredygtigt byggeri i Danmark. Vi er langt bagud i forhold til eksempelvis Tyskland, hvor markedet er blevet selvforstærkende.

Administrerende direktør i Danske Arkitektvirksomheder Lene Espersen vil gerne have mere fokus på bæredygtigt byggeri herhjemme. Foto: Flickr/News Oresund.

07.09.2015

CSR.dk

”I Danmark bliver der snakket en del om bæredygtigt byggeri, men hvor bliver det af? Og hvordan får det en større udbredelse?”

Sådan spørger administrerende direktør i Danske Arkitektvirksomheder Lene Espersen, i en klumme på building-supply.dk. Her opfordrer den tidligere konservative justitsminister hele bygge- og arkitektbranchen til samarbejde omkring skarpere certificering af bæredygtigt byggeri, der kan tjene som en løftestang for markedet.

Læs også: Dansk Byggeri frygter for konsekvenserne af lavere klimamål

Som eksempel nævner Lene Espersen det tyske marked, der er langt foran det danske. For mens vi herhjemme pr. kun har omkring 50 bæredygtigheds-certificerede bygninger, så er næsten 30 procent af tyske kontorbyggerier og knap 20 procent af alt byggeri i Tyskland certificeret som bæredygtigt gennem DGNB-ordningen – den samme ordning, der er dominerende her i landet.

Forklaringen på Tysklands stærke position finder vi ifølge Lene Espersen i den cirkulære, selvforstærkende effekt, markedet lige nu er kendetegnet ved.

”"Investorerne vil gerne have ’solide’ lejere. Lejere med gode credit ratings har oftest en CSR-politik. Som følge af CSR-engagementet efterspørger lejerne certificeret byggeri. Investorerne efterspørger derfor certificeret byggeri, hvilket får ejendomsudviklerne til at bygge bæredygtigt. Efterspørgslen accelereres, idet flere og flere virksomheder indfører CSR",” forklarer hun.

Hun påpeger i den forbindelse, at fremdriften i høj grad er drevet af kommercielle aktører (”store virksomheder med CSR-politikker”), og derfor ”er [det] sandsynligvis bare et spørgsmål om tid, før efterspørgslen på certificeret bæredygtigt byggeri også stiger i Danmark.”

Læs også: Singapore huser grønt hotel

For at det kan ske, vil det kræve samarbejde på tværs af brancherne, og at ”arkitektvirksomhederne [kan] påtage sig bæredygtighedsledelsen.” Og det er også bydende nødvendigt

”"Kreativ tænkning i forretningsmodeller, kompetenceudvikling og værdiskabelse gennem bæredygtigt byggeri står i høj kurs hos danske arkitektvirksomheder – og når efterspørgslen på det bæredygtige byggeri stiger gælder det om at være klar",” slutter Lene Espersen.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn